Wiadomości

Jest wyrok sądu ws. ZDF i przeprosin za film „Nasze matki, nasi ojcowie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Krakowski sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok sądu ws. przeprosin niemieckiej państwowej telewizji ZDF za treści pokazane w filmie „Nasze matki, nasi ojcowie”. Przeprosiny ukażą się w po polsku w Programie 1 Telewizji Polskiej i po niemiecku na kanałach ZDF – informuje portal TVP Info.

– Na tym nam najbardziej zależało – przyznała portalowi tvp.info mec. dr Monika Brzozowska-Pasieka, pełnomocniczka kpt. Zbigniewa Radłowskiego i Światowego Związku Żołnierzy AK.

Prawomocny wyrok jest zakończeniem ponad 7-letniej batalii, którą rozpoczął i prowadził nestor weteranów AK, 96-letni kpt. Zbigniew Radłowski. Powstaniec warszawski i więzień niemieckiego obozu śmierci w Auschwitz oskarżył państwową telewizję ZDF i producenta filmowego UFA Fiction o naruszenie prawa do tożsamości, godności i dumy narodowej oraz prawa do wolności od mowy nienawiści.

Sąd apelacyjny uznał podobne prawa, ale tylko w przypadku organizacji, jaką jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. – Według sądu osoba fizyczna nie może domagać się poszanowania o godności w pojęciu dumy narodowej. Nie zgadzamy się z tym, dlatego rozważamy złożenie kasacji w tej sprawie. Najpierw jednak musimy mieć pisemne uzasadnienie wyroku – powiedział mec. Jerzy Pasieka, jeden z pełnomocników polskich weteranów.

Mimo oddaleniu oskarżenia, kpt. Radłowski odniósł prawdziwy sukces. To dzięki jego żelaznej postawie i staraniom pełnomocników niemiecki gigant medialny musi uznać wyrok i przeprosić za treści umieszczone w swojej produkcji. Ukażą się one w czasie najlepszej oglądalności zarówno w Telewizji Polskiej, jak i na antenie państwowego nadawcy z Niemiec – ZDF, oraz na stronach internetowych obydwu telewizji.

Zgodnie z wyrokiem tekst przeprosin ma być opublikowany czcionką o wielkości co najmniej równej napisom początkowym serialu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!