Wiadomości

Jest szansa na przerwanie wymiany ciosów w Strefie Gazy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal Gaza Now, dziś nad ranem uzgodniono rozejm, który ma zakończyć wymianę militarnych ciosów między Izraelem i Palestyńczykami w rejonie Strefy Gazy. Strona izraelska później potwierdziła tę informację.

Porozumienie rozejmowe, obejmujące dziesięć punktów, miało zostać osiągnięte dzięki mediacji Egiptu i weszło w życie o godz. 4.45 czasu lokalnego (3.45 czasu polskiego). Reuter zauważa, że porozumienie leży w interesie obu stron, bowiem zapobiegłoby ono dalszej eskalacji walk, co z kolei mogłoby doprowadzić do konfliktu na pełną skalę. Zarówno Izrael jak i Palestyńczycy chcieliby tego uniknąć.

Do kolejnej fali walk między Izraelem i Palestyńczykami doszło tuż przed początkiem ramadanu – muzułmańskiego miesiąca postu oraz na tydzień przed 64. edycją konkursu piosenki Eurowizji, która ma się odbyć w Tel Awiwie.

Islamski Dżihad oskarża Izrael o opóźnianie realizacji poprzednich porozumień, które miały położyć kres przemocy i doprowadzić do rozluźnienia blokady ekonomicznej Strefy Gazy.

Według izraelskich źródeł wojskowych, ze Strefy Gazy od ub. piątku odpalono ponad 600 pocisków rakietowych na państwo żydowskie, z czego izraelski system antyrakietowy Żelazna Kopuła przechwycił ponad 150. Zginęło co najmniej 4 Izraelczyków. W odwecie wojsko izraelskie zaatakowało ponad 320 celów należących do bojowników palestyńskich.

W niedzielę w izraelskich atakach odwetowych zginęło co najmniej 12 Palestyńczyków, głównie osób cywilnych, ale liczba ofiar może być znacznie większa, bowiem wciąż pod gruzami mogą znajdować się ludzie – podały władze enklawy. Od ub. piątku w Strefie Gazy zginęły co najmniej 23 osoby.

/Radio Maryja, Gaza Now/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!