Wiadomości

41 pasażerów poniosło śmierć we wczorajszym pożarze samolotu na lotnisku Szeremietiewo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie zapalił się samolot pasażerski. Komitet Śledczy Rosji oficjalnie poinformował o śmierci 41 pasażerów. Co najmniej 12 osób zostało rannych. Na pokładzie znajdowało się 73 pasażerów i 6 członków załogi. Maszyna SSJ-100 leciała z Moskwy do Murmańska, ale kilka minut po starcie, około godz. 18 czasu moskiewskiego, piloci zgłosili konieczność awaryjnego lądowania.

Według specjalistów badających przyczyny katastrofy, w samolot SSJ-100 należący do rosyjskich linii Areofłot uderzył piorun. Uszkodzone zostały systemy elektroniczne.

Eksperci, na których powołuje się agencja Interfax poinformowali, że samolot podszedł do awaryjnego lądowania nie wykonując procedury zrzucenia paliwa i z nadmierną prędkością.

Uderzenie maszyny o pas startowy spowodowało pożar silników. Jak podało radio Echo Moskwy, ewakuacja pasażerów trwała około 50 – 55 sekund.

Agencja Interfax podała, że 41 pasażerów zginęło ponieważ próbowali wyciągnąć z płonącej maszyny swoje bagaże. – Niektóre osoby w panice próbowały wyciągać z luków swoje bagaże i nie zdążyły uciec z samolotu, jednocześnie tarasujący wyjście pozostałym pasażerom – mówi osoba bezpośrednio związaną z prowadzonym w tej sprawie śledztwem.

W sieci pojawiło się nagranie z wnętrza płonącego samolotu.

Pilot maszyny SSJ-100 zwrócił się o zgodę na awaryjne lądowanie wkrótce po wylocie, około godz. 18 czasu moskiewskiego (17.00 w Polsce). Z powodu trudnych warunków pogodowych dopiero przy drugiej próbie zdołał wylądować.

Na kadrach opublikowanych w internecie i mediach widać, że tylna część maszyny jadącej po pasie startowym jest cała w płomieniach. Później podano, że tylna część samolotu została całkowicie zniszczona. Po krótkiej akcji ogień został ugaszony.

Samolot – przed lądowaniem – wykonał kilka kręgów nad lotniskiem. Według świadków zaczął gwałtownie tracić wysokość.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!