Wiadomości

Jest decyzja prokuratury o badaniu psychiatrycznym zabójcy prezydenta Adamowicza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura podjęła decyzję o przeprowadzeniu jednorazowego badania psychiatrycznego 27-letniego Stefana W., podejrzanego o zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – poinformowała Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Jednorazowe badanie sądowo-psychiatryczne ma zostać przeprowadzone przez dwóch biegłych na terenie aresztu, w którym przebywa podejrzany. Rzecznik poinformowała, że nieznany jest jeszcze termin wykonania badania.

Wcześniej Wawryniuk wyjaśniała, że gdyby po jednorazowym badaniu biegli stwierdzili, iż ocena „kwestii związanych z poczytalnością podejrzanego” wymaga szerszego zakresu badań, mogą oni zwrócić się do prokuratury o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej.

Rzeczniczka zaznaczyła, że przeprowadzenie takiej obserwacji jest możliwe tylko za zgodą sądu. Z wnioskiem o obserwację zwraca się do sądu prokuratura; obserwacja jest możliwa dopiero po uprawomocnieniu się decyzji sądu. Podejrzanemu przysługuje zażalenie na taką decyzję.

Jednorazowe badanie sądowo-psychiatryczne jest elementem śledztwa, w którym Prokuratura Okręgowa w Gdańsku ustala okoliczności zabójstwa Pawła Adamowicza – przebieg zdarzenia, motywy działania sprawcy itp.

W ramach tego postępowania śledczy przesłuchują świadków zdarzenia, członków rodziny Stefana W., jego znajomych, a także osoby, z którymi odbywał on karę 5,5 roku więzienia za cztery napady na banki. Zeznania mają pomóc m.in. w ustaleniu czy Stefan W. planował zamach na samorządowca i przygotowywał się do niego, a jeśli tak, to czy ktoś mu w tym pomagał.

Czytaj też:

Zabójca prezydenta Gdańska miał schizofrenię paranoidalną i niedawno odstawił leki

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!