Wiadomości

Jednak nie rtęć? Niemcy zabrali głos w sprawie przyczyny śnięcia ryb w Odrze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Wyniki laboratoryjne wykazały zwiększony ładunek soli w rzece – poinformował minister środowiska Brandenburgii. Uzyskane wyniki nie są jednak rozstrzygające. Zlecone zostały kolejne badania.

W piątek 12 sierpnia minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel wraz z urzędnikami wizytował odcinek Odry koło Schwedt. Polityk wskazał, że za skażenie Odry mogą odpowiadać rozpuszczone, duże ładunki soli. – Wyniki laboratoryjne wykazały zwiększony ładunek soli w rzece – przekazał na antenie RBB24.

Minister zaznaczył, że wyniki tych badań nie są rozstrzygające, więc istnieje konieczność przeprowadzenia kolejnych. Jednocześnie wciąż będą prowadzone badania pod kątem weryfikacji poziomu rtęci w Odrze. Axel Vogel przypomniał również, że rtęć niesie za sobą długotrwały wpływ na środowisko wodne. Jak przekazał, zgodnie z obecnym stanem wiedzy, w Odrze nie ma takiej ilości rtęci, która mogłaby spowodować masowe śnięcie ryb.

Wczoraj w godzinach porannych portal RBB24 poinformował, że w próbkach pobranych z Odry i przebadanych przez państwowe niemieckie laboratorium stwierdzono wysoki poziom rtęci. Do tych doniesień odniósł się przedstawiciel polskiego rządu na konferencji prasowej:

Wojewoda lubuski: Nie ma podwyższonego poziomu rtęci w Odrze. GIOŚ zwrócił się do Niemców w tej sprawie

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!