Wiadomości

Minister Czarnek zapowiada pozew przeciwko Tuskowi i Platformie Obywatelskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Dość tych podłych kłamstw i manipulacji Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska” – napisał na Twitterze prof. Przemysław Czarnek. Minister edukacji wysłał do największej opozycyjnej partii przedsądowe wezwanie do „zaprzestania naruszeń dóbr osobistych i usunięcia skutków dokonanych naruszeń”. Jak tłumaczy, chodzi o wypowiedzi lidera Platformy i wpisy w mediach społecznościowych PO ws. podręcznika „Historia i Teraźniejszość”.

Podczas spotkania w Jaktorowie 11 sierpnia Donald Tusk powiedział: „W tym podręczniku Czarnek i jego współpracownicy zamieścili takie słowa, że dzieci z in vitro to jest hodowla ludzi. Kto będzie kochał takie dzieci?(…) To dziecko dostanie do ręki podręcznik i przeczyta w tym podręczniku, że jest dzieckiem z hodowli, którego nikt nie kocha”. Tę wypowiedź zacytował też profil PO na Twitterze.

Czarnek w przedsądowym piśmie stwierdził, że „ani ja, ani moi »współpracownicy« (Ministerstwo) nie jesteśmy autorami ani wydawcami podręczników. Nie jest więc prawdą, jakobym umieszczał jakiekolwiek słowa w jakimkolwiek podręczniku”.

„Nie jest prawdą, że w jakimkolwiek podręczniku, ktokolwiek przeczyta, »że nikt go nie kocha«” – czytamy w piśmie. „Abstrahując od obelg używanych przez Pańskich współpracowników jako narzędzia do wzbudzania nienawiści wobec osób niezależnych od Pańskich protektorów, wpis ten powtarza i rozwija stworzone przez Pana pomówienia” – napisał. Czarnek domaga się wpłaty w wysokości 100 tysięcy złotych na dowolną Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP, a także zamieszenie sprostowania:

„Przepraszam Ministra Przemysława Czarnka.
Wbrew moim słowom:
1. Ani Minister Przemysław Czarnek, ani Ministerstwo Edukacji i Nauki nie jest autorem, ani wydawcą podręczników. Nie jest więc prawdą, jakoby Pan Minister umieścił jakiekolwiek słowa na temat dzieci z in vitro.
2. Nie jest też prawdą, że we wspominanym podręczniku można przeczytać, że nikt nie kocha dzieci z in vitro.
Przepraszam Pana Ministra Przemysława Czarnka za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na jego temat.”

Czarnek dał PO i Tuskowi trzy dni na realizację wezwania. W przeciwnym razie sprawa ma trafić do sądu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!