Wiadomości

Jarosław Kaczyński: “Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji – oświadczył w czwartek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Kaczyński, który w czwartek wziął udział w posiedzeniu senackiego klubu PiS, pytany przez dziennikarzy, czy Polska zmienia swoje stanowisko, jeśli chodzi o reparacje, powiedział: „Powiem krótko, nie zmieniamy”.

Szef dyplomacji Jacek Czaputowicz, który w środę odbył wizytę w Berlinie, opowiedział się na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Sigmarem Gabrielem za tym, by dyskusja na temat reparacji wojennych była prowadzona na poziomie ekspertów. Ocenił jednocześnie, że na obecnym etapie „nie jest to kwestia, która stanowi jakiś balast w stosunkach między rządami”.

Czaputowicz w wywiadzie dla „Die Welt”, udzielonym w trakcie wizyty w Berlinie, miał powiedzieć, że temat reparacji „nie istnieje” w relacjach polsko-niemieckich.

– Polskie społeczeństwo jednak potrzebuje tej debaty — podkreślił minister.

Podczas konwencji Zjednoczonej Prawicy w lipcu ub. roku, prezes PiS wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których – jak mówił – „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

Zespół parlamentarny pod kierownictwem posła PiS Arkadiusza Mularczyka przygotowuje raport dotyczący wymiaru strat, jakie Polska poniosła na skutek niemieckich działań wojennych. Mularczyk informował niedawno, że zlecił przygotowanie pięciu kolejnych ekspertyz dotyczących strat poniesionych przez Polskę podczas II wojny światowej. Ich celem jest m.in. oszacowanie strat ludzkich i materialnych oraz utraconego przez Polskę potencjału demograficznego.

Opinie mają zostać przygotowane przez przedstawicieli świata nauki z kilku ośrodków akademickich, specjalizujących się w różnych dziedzinach, m.in. historii gospodarczej RP, statystyce, demografii, czy ekonomii; znajdą się wśród nich również rzeczoznawcy majątkowi.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!