Polska Wiadomości

Jarosław Gowin stoi murem za zwolennikami ideologii gender

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jarosław Gowin, który udzielił wywiadu tygodnikowi „Sieci”, uważa, że na uczelniach nie ma fali szykan wobec naukowców prezentujących poglądy prawicowe. Jego zdaniem, sprawa zawieszenia prof. Nalaskowskiego ma charakter incydentalny, a podobnych jest ledwie kilka w całym kraju.

– W Polsce, i niemal na całym Zachodzie środowiska akademickie w większości mają poglądy lewicowo-liberalne. W jaki sposób chce pan z tym walczyć? Administracyjnie? Chce pan odsuwać ludzi o poglądach lewicowo-liberalnych od pracy na uczelniach? Wiem oczywiście, że nie. Polska prawica ma głęboko zakorzeniony gen wolności. Prostych rozwiązań nie ma. Moim zdaniem należy wejść ze środowiskami opiniotwórczymi w dialog i spróbować przekonać choć część do naszych propozycji. Byłem, jestem i będę natomiast kategorycznie przeciwny jakiemukolwiek ograniczaniu autonomii uczelni. To jeden z fundamentów cywilizacji Zachodu – mówi w rozmowie z Jackiem Karnowskim Gowin.

– Ile przez ostatnie cztery lata było przypadków podobnych do sytuacji prof. Nalaskowskiego? Dosłownie kilka. Gdzieś odwołano wykład wybitnej uczonej, która broni życia, gdzieś jakieś spotkanie z prawicowym politykiem organizowane przez studentów. Powinniśmy strzec się generalizacji w rodzaju frazy o „lewicowych uniwersytetach”. W większości przypadków one są po prostu pluralistyczne, choć często z liczebną przewagą osób o poglądach lewicowo-liberalnych — mówi Gowin, po czym pada wypowiedź, która wręcz wprawia w osłupienie:

– Położę się jednak Rejtanem, jeżeli ktoś będzie próbował ograniczać wolność słowa zwolennikom ideologii gender. Jeżeli są tacy na uczelniach, mają prawo podejmować projekty badawcze, prowadzić zajęcia w tym zakresie. Ale jednocześnie moim obowiązkiem jest stworzenie takich rozwiązań, które zagwarantują pełny pluralizm poglądów i pełną wolność słowa – stwierdza polityk, który zdaje się być kompletnie oderwany od rzeczywistości.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!