Wiadomości

Jarosław Gowin broni TVN-u “jak niepodległości”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uważam, że ta poprawka Porozumienia z jednej strony pozwoli chronić polskie media przed wrogim przejęciem ze strony tych państw, które niekoniecznie chcielibyśmy tutaj widzieć, na rynku medialnym, a z drugiej strony zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN – poinformował lider tego ugrupowania, Jarosław Gowin.

Projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wywołał gorącą dyskusję. Opozycja przekonuje, że ma ona doprowadzić do odebrania koncesji TVN. PiS zapewnia, że przepisy mają zapobiec przejmowaniu przez podmioty spoza UE podmiotów w Polsce i wpływaniu na debatę medialną. Zapisy nowelizacji mówią, że mogą nadawać jedynie takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent, chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Propozycja zmian w prawie, okrzyknięta przez opozycję ustawą anty-TVN, od samego początku budziła kontrowersje w Porozumieniu. W ubiegłym tygodniu Jarosław Gowin poinformował, że Porozumienie przygotowało poprawkę do noweli ustawy medialnej.

Podczas poniedziałkowego briefingu wicepremier podkreślił, że jego ugrupowanie zgadza się z intencją polegającą na tym, aby doprecyzować przepisy w taki sposób, żeby media działające w Polsce nie mogły wpaść w ręce kapitału pochodzącego z krajów, które kierują się antydemokratycznymi wartościami.

– Natomiast z całą pewnością te działania nie mogą wpływać na ograniczenie pluralizmu mediów i nie mogą nas też konfliktować z naszym głównym z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa sojusznikiem, jakim są USA. Dlatego potwierdzam, że Porozumienie zgłosi do tej ustawy poprawkę rozszerzającą grupę krajów, które mogą być większościowymi właścicielami mediów w Polsce już nie tylko na kraje należące do EOG, ale na kraje należące do OECD – poinformował.

Jarosław Gowin wyraził przekonanie, że poprawka przygotowana przez Porozumienie z jednej strony pozwoli chronić polskie media przed “wrogim przejęciem”, z drugiej zaś strony zapewnia bezpieczeństwo funkcjonowania TVN.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!