Wiadomości

Erdogan gotów jest spotkać się z Talibami, określając ich zarazem jako “okupantów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaproponował Talibom bezpośrednie rozmowy i gotów jest się z nimi spotkać na lotnisku w Kabulu, które jest obecnie obsadzone przez żołnierzy tureckich. Równocześnie wezwał Talibów, aby „zakończyli okupację ziemi ich braci”. Uznał, że jest to “nie do przyjęcia”

Przypomnijmy, że podczas gdy większość państw NATO wycofała swe wojska z Afganistanu, Turcja, przynajmniej na razie, nie zamierza tego robić. Kraj ten spodziewał się odegrać rolę mediatora, ale Talibowie najwyraźniej nie zamierzają już z nikim dzielić się władzą i chcą zgarnąć całą pulę.

A w Afganistanie mieszkają liczne społeczności tureckie – składają się na nie Uzbecy (ok. 3 milionów), Turkmeni (ok. 1 mln) i Kirgizi (kilkaset tysięcy). W północnej części Afganistanu, wzdłuż granicy z Turkmenistanem i Uzbekistanem, Turcy stanowią miejscami zdecydowaną większość ludności.

Niekwestionowanym przywódcą afgańskich Turków jest były wiceprezydent Afganistanu marsz. Abdul Raszid Dostum, który w przeszłości wykonywał różne wolty. Wcale nie jest niemożliwe, że mógłby on dogadać się z Talibami, ale na razie Talibowie zdają się nie brać tego pod uwagę. W tych okolicznościach zapowiedział on utworzenie niepodległego Południowego Turkiestanu, który miałby obejmować tereny, na których Uzbecy i Turkmeni stanowią większość ludności.

Obecnie mianowany w maju 2020 roku marszałkiem “Generał Dostum” odgrywa kluczową rolę w siłach zbrojnych podległych rządowi w Kabulu. Ich los zdaje się być jednak przesądzony. Zresztą znaczna część terytoriów zamieszkałych przez Uzbeków i Turkmenów znajduje się obecnie pod kontrolą Talibów, którzy kilka dni temu podjęli natarcie na nieformalną stolicę Południowego Turkiestanu.

Talibowie nacierają na stolicę afgańskich Turków

Dzisiejsze wystąpienie prezydenta Erdogana ma więc wyraźny kontekst – Turcy nie mogą mieć już wątpliwości, że wojnę w Afganistanie wygrają Talibowie, ale nie zamierzają porzucać swych afgańskich pobratymców, z którymi wiązali oni i zapewne wciąż wiążą spore plany.

– (Talibowie) muszą natychmiast zakończyć okupację ziemi swoich braci i pokazać światu, że w Afganistanie panuje pokój – powiedział Erdogan dziennikarzom przed wyjazdem na północny Cypr.

Dodał, że działania Talibów nie są tym, w jaki sposób muzułmanie powinni wobec siebie postępować.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!