Wiadomości

Jadą i jadą… Trwa koncentracja rosyjskich wojsk u granic Ukrainy /filmy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Śmiało można powiedzieć, że mamy do czynienia z bezprecedensową koncentracją wojsk rosyjskich u granic Ukrainy. A kolejne transporty wciąż jadą i jadą…

W tym miejscu przypomnijmy, że same tylko Siły Zbrojne DNR I ŁNR liczą ponad 50 tysięcy żołnierzy i mają one na wyposażeniu 481 czołgów, 914 bojowych wozów piechoty, 444 działa, 276 moździerzy i 208 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Szczegółowe ich Ordre de Bataille przedstawiliśmy tutaj:

Separatyści w Donbasie rozmieszczają czołgi i działa

Około 127 tysięcy żołnierzy liczą ponoć siły rosyjskie zgromadzone w relatywnie niewielkiej odległości od granic Ukrainy, przy czym Rosjanie koncentrują swe wojska nie tylko na terytorium Rosji, ale także na Białorusi. Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że odbędą się tam wspólne z Białorusinami ćwiczenia „Союзная Pешимость 2022”. Weźmie w nich udział między innymi dwanaście myśliwców Su-35, dwa dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-400 oraz dywizjon artyleryjsko-rakietowych systemów przeciwlotniczych „Pancyr-S1”.

Rosja wysyła wojsko na Białoruś, w tym myśliwce Su-35 i systemy S-400

Jak zauważono, jednostki przybywające ba Białoruś pochodzą w większości albo może nawet w całości ze Wschodniego Okręgu Wojskowego. Internauci wychwycili, że tablice rejestracyjne pojazdów wskazują, iż przybyły one z Kraju Nadmorskiego.

„Dzisiaj całkowita liczba wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą to około 127.000, w tym komponent naziemny – 106.000, z odpowiednimi zdolnościami ogniowymi, uderzeniowymi i manewrowymi. Są pewne ruchy wojsk, ale jak dotąd nie jest to krytyczne” – powiedział dziś sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Oleksij Daniłow. Według niego, Rosja potrzebuje co najmniej miliona żołnierzy do przeprowadzenia operacji lądowej na pełną skalę.

Także rosyjska marynarka wojenna bierze w tym wszystkim udział… 15 stycznia z Bałtijska wyszły trzy desantowe Ropuchy. Były to Mińsk (127), Kaliningrad (102) i Koroljow (130), należące do 71. Brygady Okrętów Desantowych Floty Bałtyckiej. 17 stycznia okręty te opuściły Bałtyk, a 18 stycznia to samo uczynił zespół desantowy Floty Północnej. W jego skład wchodzą jeden okręt typu Ivan Gren i dwa typu Ropucha. Prawdopodobnie są to Piotr Morgunow (017), Oliengorskij Gornjak (012) i Gieorgij Pobiedonosiec (016), należące do 121. Brygady Okrętów Desantowych. Kilka godzin temu cała szóstka, minąwszy wody terytorialne Holandii, zameldowała się na brytyjskich wodach terytorialnych.

Wszystko wskazuje na to, że okręty te przewożą rosyjską piechotę morską, przy czym zapewne są to pododdziały piechoty morskiej należące do 336. Samodzielnej Gwardyjskiej Białostockiej Brygady Piechoty Morskiej (JW nr 06017) z Bałtijska. Najbardziej prawdopodobne miejsce docelowe to Morze Czarne.

Tymczasem z tras kolejowych napływają coraz to nowe zdjęcia i filmy x transportami wojskowymi kierującymi się w stronę Ukrainy…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!