Wiadomości

Biden: Reakcja na rosyjską inwazję będzie zależeć od skali działań Moskwy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden stwierdził w środę, że rosyjski prezydent Władimir Putin wkroczy na Ukrainę, po czym dodał, że Rosja drogo zapłaci za inwazję na pełną skalę, a jej firmy prawdopodobnie stracą dostęp do dolara amerykańskiego.

„Domyślam się, że wkroczy” – powiedział Biden na konferencji prasowej. – Musi coś zrobić – dodał.

Biden powiedział, iż jest przekonany, że Putin przetestuje zachodnich przywódców i powiedział, że reakcja na rosyjską inwazję będzie zależeć od skali działań Moskwy i od tego, czy sojusznicy USA zdołają uzgodnić to, jak zareagować.

„Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli dokona inwazji – i to zależy od tego, co zrobi. To jedno, jeśli to będzie drobne wtargnięcie i w końcu będziemy musieli spierać się o to, co robić, a czego nie robić, i tak dalej” – powiedział Biden.

„Ale jeśli rzeczywiście zrobią to, co są w stanie zrobić… będzie to katastrofa dla Rosji, jeśli głębiej zaatakują Ukrainę” – dodał Biden.

Biden, naciskany, co rozumie przez „drobne wtargnięcie”, powiedział, że sojusznicy z NATO nie są jednomyślni co do tego, jak reagować w zależności od tego, co dokładnie zrobi Putin, mówiąc, że „istnieją różnice” między nimi i że starał się upewnić, że „wszyscy są po tej samej stronie.”

„Wielkie narody nie mogą blefować, to po pierwsze. Po drugie, pomysł, że zrobilibyśmy coś, aby podzielić NATO… byłby dużym błędem. Pytanie brzmi, czy jest to coś znacząco innego niż poważna inwazja lub… … tylko główne siły zbrojne napotykają. Na przykład, jedną rzeczą jest ustalenie, czy nadal wykorzystują wysiłki cybernetyczne; cóż, możemy zareagować w ten sam sposób” – powiedział.

/reuters.com, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!