Wiadomości

Rosja wysyła wojsko na Białoruś, w tym myśliwce Su-35 i systemy S-400

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jednostki rosyjskich sił zbrojnych zaczęły przybywać na Białoruś, aby odeprzeć „zewnętrzną agresję”.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że rosyjskie wojska przybywają na wspólne z Białorusinami ćwiczenia „Союзная Pешимость 2022”. Dwanaście myśliwców Su-35, dwa dywizjony rakietowych systemów przeciwlotniczych S-400 oraz dywizjon artyleryjsko-rakietowych systemów przeciwlotniczych „Pancyr-S1” przybędzie między innymi z Rosji na Białoruś.

„Manewry prowadzone są na tle zaostrzenia się sytuacji militarno-politycznej na świecie, narastających napięć w Europie, w tym w pobliżu zachodniej i południowej granicy Republiki Białoruś” – poinformoał rosyjski resort obrony.

Wojska rosyjskie pozostaną na Białorusi co najmniej do marca. Oficjalnie szkolenie odbędzie się w dwóch etapach. Pierwsza część potrwa do 9 lutego, druga – od 10 do 20 lutego.

W pierwszej fazie (do 9 lutego) planowane są zadania związane z przemieszczaniem się wojsk i „utworzeniem w krótkim czasie zgrupowań wojsk na zagrożonych kierunkach”, ochrony obiektów państwowych i wojskowych oraz ochrony granicy w przestrzeni powietrznej.

W trakcie manewrów mają być wykonane zadania m.in. w ramach wzmocnienia odcinków granicy, gdzie możliwe jest przeniknięcie uzbrojonych grup bojowników, odcięcie kanałów dostaw uzbrojenia, zajęcie wyznaczonych terenów i utworzenie tam posterunków.

Wojska mają również ćwiczyć poszukiwanie, blokowanie i likwidację uzbrojonych grup i grup dywersyjno–zwiadowczych. W manewrach wezmą udział jednostki Sił Zbrojnych Białorusi, a także rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego. Manewry odbędą się na poligonach: Obóz Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski, jak również w wyznaczonych terenach poza poligonami. Wykorzystane zostaną pondto lotniska w Baranowiczach, Łunincu, Lidzie i Maczuliszczach.

Czytaj też:

Separatyści w Donbasie rozmieszczają czołgi i działa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!