Wiadomości

Izraelczyk, który znieważył pomnik w Auschwitz, został skazany na 5 tys. zł grzywny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

5 tys. zł grzywny zapłaci Izraelczyk za znieważenie pomnika ofiar w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau – zadecydował sąd rejonowy w Oświęcimiu. Zaaprobował on wniosek obcokrajowca o dobrowolne poddanie się karze.

19-letni Izraelczyk został zatrzymany 21 marca. Według świadków „miał oddać mocz na schody” pomnika ofiar obozu, który znajduje się między ruinami dwóch największych krematoriów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Zdarzenie widziała przewodniczka muzeum.

Turysta z Izraela został przewieziony do komendy policji w Oświęcimiu. Usłyszał zarzut znieważenia Miejsca Pamięci. Zaproponował, że dobrowolnie podda się karze i zapłaci grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Po przesłuchaniu został zwolniony i wrócił do swego kraju.

Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu został odsłonięty w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau 16 kwietnia 1967 r. Upamiętnia co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale również Polaków, Romów i osób innej narodowości, których Niemcy zgładzili w obozie.

Autorem monumentu jest włoski rzeźbiarz Pietro Cascella, który współpracował ze swym rodakiem, architektem Giorgio Simoncini oraz polskimi artystami Jerzym Jarnuszkiewiczem i Julianem Pałką.

Pomnik jest miejscem, przed którym hołd ofiarom składają światowi przywódcy odwiedzający Miejsce Pamięci. Wśród nich byli m.in. trzej kolejni papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!