Felietony

Izrael: Drożdże piwne wyizolowane z dzbana pamiętającego czasy starożytnego Goliata wkrótce w sprzedaży

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Interdyscyplinarny zespół badaczy, archeologów i piwowarów z Izraela po raz pierwszy wyizolował drożdże sprzed 5 tys. lat już w 2019 roku, ale teraz owoce tego odkrycia mają stać się dostępne dla miłośników złocistego napoju na całym świecie – pisze “Times of Israel”.

Piwowarzy amatorzy wkrótce będą mogli podróżować w czasie, gdyż Muzeum Izraela i izraelski browar Shikma wprowadzają na rynek limitowaną partię, która będzie dostępna na rynku pod koniec roku – pisze w czwartek “Times of Israel”.

Pomysł pojawił się po raz pierwszy podczas “nocy z prawdopodobnie zbyt dużą ilością alkoholu”, kiedy piwowar Itai Gutman, który wcześniej był właścicielem browaru w Jerozolimie, a obecnie jest dyrektorem Primer’s Yeast, firmy sprzedającej starożytne drożdże, zaczął wymieniać się pomysłami z profesorem Ronen Hazanem, mikrobiologiem z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Zaczęli oni dyskutować o tym, czy drożdże przylegające do wnętrza naczynia używanego do przechowywania piwa tysiące lat temu można by jeszcze wykorzystać do warzenia piwa.

Hazan skontaktował się z kilkoma znajomymi archeologami, którzy byli jeszcze bardziej podekscytowani tym pomysłem. Szybko wysłali oni do testów kilka starożytnych naczyń, które według nich były używane do przechowywania piwa i wina.

Korzystając z analizy pozostałości organicznych, naukowcy byli w stanie zidentyfikować cząsteczki organiczne, które przetrwały w matrycy ceramiki, w tym mikroorganizmy drożdżowe.

Drożdże, które będą dostępne w sprzedaży do końca roku, to szczep “PTS-900BCE” lub tzw. drożdże filistyńskie, które datuje się na 900 r. p.n.e., pochodzące z Tall as-Saf. Jest to miejsce, gdzie – jak sądzą naukowcy – znajdowało się starożytne Gat, w którym urodził się biblijny Goliat.

Reporter “Times of Israel”, który próbował jednej z pierwszych odmian piwa warzonego przy użyciu starożytnych drożdży w 2019 r., powiedział wówczas, że było ono “lekko słodkie, z subtelnym posmakiem… i smakowało bananem i innymi owocami”.

“Myślę, że wiele osób chciałoby wiedzieć, jaki jest smak piwa, które pił Goliat lub król Dawid” – powiedział profesor Hazan.

Pierwsza partia starożytnych drożdży dostępnych w sprzedaży pojawi się w grudniu.

Źródło:
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C96824%2Cizrael-drozdze-piwne-wyizolowane-z-dzbana-pamietajacego-czasy-starozytnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!