Wiadomości

ISW: Rosjanie są coraz bliżej centrum Bachmutu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) podaje, że najemnicy z Grupy Wagnera i regularne wojska rosyjskie zbliżają się do centrum Bachmutu.

Rosjanie próbują zdobyć Bachmut od zeszłego lata w najdłuższej i najbardziej krwawej bitwie tej wojny. Według najnowszego raportu ISW siły rosyjskie posuwają się od południa do centrum i na północny zachód od miasta.

Amerykańscy eksperci uważają, że Rosjanie są kilka kilometrów od ścisłego centrum Bachmutu. 27 marca założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn przebywał w budynku szkoły zlokalizowanej mniej niż kilometr na południowy wschód od rady miejskiej.

Zdaniem analityków z USA, w ostatnich tygodniach rosyjskie dowództwo mogło zdecydować o przerzuceniu elementów Grupy Wagnera w rejon Awdijiwki, potencjalnie w celu wzmocnienia niedawnych ograniczonych sukcesów taktycznych na tym obszarze, i aby wesprzeć wyczerpane i niskiej jakości jednostki Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), które próbują zdobyć tę miejscowość.

W ocenie ISW udział najemników Wagnera w walkach w pobliżu Awdijiwki może tłumaczyć ograniczone sukcesy taktyczne Federacji Rosyjskiej na tym obszarze w ostatnim tygodniu. Awdijiwka znajduje się we wschodnim obwodzie donieckim Ukrainy, zaledwie 10 km od miasta Donieck, okupowanego przez Rosję od 2014 r.

Według Ośrodka Studiów Wschodnich w Bachmucie Rosjanie mieli poczynić dalsze postępy w rejonie przemysłowym na północy, a także na południu miasta. Pod kontrolą ukraińską pozostaje ścisłe centrum i zachodnia część Bachmutu.

“Łącznie w mieście i jego okolicach wojska agresora przypuszczały w ostatnich dniach 16-18 ataków na dobę, wobec 30-50 w poprzednich tygodniach” – podaje OSW w raporcie podsumowującym 396. dzień wojny.

/dorzezy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!