Wiadomości

Nawet powieści Agathy Christie okazały się „politycznie niepoprawne”. Zostały “przeredagowane”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Orwellowska rzeczywistość w Wielkiej Brytanii…

Kilka tygodni po kontrowersjach wokół rewizji i poprawek językowych w książkach Roalda Dahla i Iana Fleminga w imię politycznej poprawności, pojawiły się doniesienia, iż cenzorzy “poprawili” też powieści Agathy Christie.

Jak donosi brytyjska prasa, niektóre z jej słynnych prac zostały faktycznie częściowo “poprawione” przez wydawcę HarperCollins, aby “uwzględnić współczesną wrażliwość”, eliminując w ten sposób określenia uważane obecnie za obraźliwe i rasistowskie.

Ta rewizja rozpoczęła się w 2020 roku i prowadzi do publikacji nowych „oczyszczonych” wydań książek z najsłynniejszymi postaciami pisarki, takimi jak Herkules Poirot i panna Marple: oprócz wprowadzenia “właściwych” słów, niektóre fragmenty zostały przepisane, a w niektórych przypadkach całkowicie usunięte.

Tak na przykład ze zbioru opowiadań, znanego w Polsce jako „Śmiertelna klątwa”, słowo „tubylcy” zostało zastąpione słowem „rodzimi mieszkańcy”. Natomiast w powieści „Śmierć na Nilu” usunięto wszelkie sformułowania odnoszące się do „Nubijczyków”. Wzbudziło falę krytykę w mediach społecznościowych., gdzie padają zarzuty o „niszczeniu kultury”.

/newsrnd.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!