Wiadomości

ISW: Kreml jest bezpośrednio zaangażowany w ułatwianie deportacji i adopcji ukraińskich dzieci

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według ekspertów ISW o tym, że Kreml jest bezpośrednio zaangażowany w ułatwianie deportacji i adopcji ukraińskich dzieci do rosyjskich rodzin, świadczy spotkanie, które ostatnio odbył Władimir Putin. Ukraińskie władze informują, że rosyjscy żołnierze uprowadzili już kilkanaście tysięcy ukraińskich dzieci.

Doniesienia o tym, że ukraińskie dzieci są wywożone do Rosji, pojawiają się od miesięcy. Władze Ukrainy alarmują, że żołnierze rosyjscy uprowadzili już ok. 13 tys. dzieci. Większość z nich została zabrana z sierocińców. W sierpniu urząd ds. rodziny i dzieci w rosyjskim Kraju Krasnodarskim otwarcie ogłosił program, polecający na wywiezieniu ze zbombardowanego Mariupola ponad tysiąca dzieci i przesiedleniu ich do Irkucka, Tiumenia, Kemerowa i Kraju Ałtajskiego.

Eksperci z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) zauważają, że ostatnio Władimir Putin sam potwierdził, że Kreml jest bezpośrednio zaangażowany w proceder. “Władimir Putin spotkał się 16 lutego z komisarzem Federacji Rosyjskiej ds. praw dziecka Marią Lwową-Bełową, potwierdzając, że Kreml jest bezpośrednio zaangażowany w ułatwianie deportacji i adopcji ukraińskich dzieci do rosyjskich rodzin” – informuje ISW.

Pod koniec grudnia brytyjska telewizja Sky News opublikowała rezultat swojego dziennikarskiego śledztwa ws. sierocińców na okupowanej części obwodu chersońskiego. Dziennikarzom udało się dotrzeć m.in. do szokującego nagrania z kamery monitoringu. Utrwalono na nim, jak uzbrojeni żołnierze rosyjscy i funkcjonariusze FSB przeszukują jeden z ośrodków w poszukiwaniu dzieci. Nagranie pochodzi z miejscowości Stepaniwka w okolicach Chersonia.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!