Wiadomości

Norwegia przechwyciła kryptowaluty, które w zeszłym roku ukradli północnokoreańscy hakerzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Norwegia przechwyciła rekordową kwotę 5,8 mln dol. kryptowaluty, którą w zeszłym roku ukradli północnokoreańscy hakerzy – poinformowała norweska policja.

Północnokoreańscy hakerzy ukradli w marcu 2022 r. 625 mln dol. z projektu powiązanego z grą Axie Infinity. To jeden z największych napadów tego typu w historii. Przez Stany Zjednoczone został powiązany z północnokoreańską grupą hakerską o nazwie „Lazarus”. Norweska prokurator generalna Marianne Bender oceniła, że są to pieniądze, które można wykorzystać do sfinansowania północnokoreańskiego reżimu i jego programu broni jądrowej.

Norweska krajowa jednostka ds. przestępczości gospodarczej – Okokrim – poinformowała, że przejęła 60 mln koron norweskich (5,84 mln dol.) w „jednej z największych konfiskat pieniędzy, jakie kiedykolwiek dokonano w Norwegii” oraz rekordową kwotę za konfiskatę kryptowalut.

Według amerykańskiej firmy analitycznej Chainalysis ubiegły rok był najgorszym w historii, jeśli chodzi o napady na kryptowaluty. Hakerom udało się ukraść 3,8 mld dol. Analitycy wskazują, że prym wiodą północnokoreańcy hakerzy, którzy na celownik biorą zagraniczne firmy lotnicze i obronne. Tak wynika z poufnego raportu ONZ, do którego dotarł Reuters.

Sky Mavis, firma stojąca za Axie Infinity, ma siedzibę w Wietnamie, ale jej założyciel, Aleksander Larsen, jest Norwegiem. Odmówił on komentarza, ale w tweecie podziękował giełdzie kryptowalut Binance za pomoc norweskiej policji w konfiskacie.

/reuters.com, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!