Europa Wiadomości

Islamista z ISIS pobierał niemieckie zasiłki żyjąc jednocześnie w Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

29-letni rosyjski Niemiec Eduard A., należący do środowiska salafitów w Wolfsburgu, jesienią 2014 razem z 34-letnią żoną i dwojgiem malutkich dzieci wyjechał do Syrii, by przyłączyć się do bojówek tzw. Państwa Islamskiego. Zanim jednak wyjechał, zadbał o to, żeby rodzina w dalszym ciągu otrzymywała zapomogi od niemieckiego urzędu socjalnego, ogółem 19 278 euro. Donosi o tym „Braunschweiger Zeitung” i tabloid „Bild”.
Władze interesowały się tą rodziną już wcześniej, obserwowano ją i prowadzono śledztwo w związku z podejrzeniem przygotowywania czynu zagrażającego bezpieczeństwu państwa.

Zanim rodzina wyjechała z Niemiec, zadbała o to, by do sierpnia 2015 otrzymywać jeszcze 3680 euro dodatku na dzieci oraz 3000 euro dodatku opiekuńczego z kasy miejskiej Wolfsburga. Do września 2015 otrzymali poza tym łącznie 12 598 euro regularnej zapomogi socjalnej.

Pieniądze te nie były przekazywane do Syrii, lecz wpływały na konto żony i potem były w depozycie u jej ojca. Ten regularnie podejmował pieniądze z bankomatu przy pomocy karty i ukrywał je w łazience swojego mieszkania. Policja znalazła pieniądze podczas przeprowadzonej tam rewizji. W ubiegłym tygodniu mężczyzna ten został skazany na zapłacenie grzywny: 70 stawek dziennych po 100 euro.

Źródło: dw.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!