Wiadomości

Islamiści twierdzą, że to oni stoją za katastrofą śmigłowców, w której zginęło 13 francuskich żołnierzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Państwo Islamskie wzięło na siebie odpowiedzialność za poniedziałkową katastrofę wojskowych śmigłowców w Mali, w której zginęło 13 francuskich żołnierzy – poinformowała na swojej stronie amerykańska grupa wywiadowcza SITE.

Według SITE do ataku przyznało się Boko Haram – odłam ISIS w Afryce Zachodniej. Dżihadyści poinformowali, że helikoptery zderzyły się, gdy jeden z nich wycofał się pod ostrzałem islamskich bojowników. Nie przedstawili jednak żadnych dowodów na podany przez nich przebieg wydarzeń.

W poniedziałek wieczorem śmigłowiec bojowy typu Tigre oraz śmigłowiec transportowo-bojowy typu Cougar zderzyły się w Liptako w regionie Menaka we wschodnim Mali.

Francuskie wojska rozmieszczone są w regionie Sahelu w Afryce w ramach operacji Barkhane prowadzonej przeciwko dżihadystom związanym z Państwem Islamskim i Al-Kaidą. Obecne siły francuskie biorące w niej udział liczą 4500 żołnierzy, którzy mają na wyposażeniu 3 drony bojowe, 7 samolotów bojowych, 19 śmigłowców, 6-10 samolotów transportowych, 260 pojazdów pancernych, 360 pojazdów logistycznych i 210 lekkich pojazdów pancernych.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!