Wiadomości

Iskrzy na linii Kijów – Budapeszt

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj wicepremier Węgier Zsolt Semjén zapowiedział, że jego kraj będzie bronić interesów Węgrów mieszkających poza granicami Węgier. Uznał on, że powinny powstać partie węgierskie, które winny bronić interesów Węgrów w parlamentach innych państw, a nadto powinno dążyć się do uzyskania autonomii dla terenów zamieszkałych przez społeczności węgierskie.

– Powiedzmy to wprost – państwa te zainteresowane są asymiliacją Węgrów. A my zainteresowani jesteśmy w tym, by powstrzymać asymilację – mówił w wywiadzie dla węgierskiego kanału HirTV Zsolt Semjén. – Przetrwanie Węgrów, którzy mieszkają zagranicą, zależy od tego, czy osiągną sukces w dążeniu do uzyskania autonomii.

Słowa te odbiły się szerokim echem na Ukrainie z uwagi na liczną społeczność węgierską zamieszkującą Zakarpacie.

Dziś do słów wicepremiera Węgier odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy, które wydało oświadczenie w tej sprawie. Wyraziło ono w nim zdziwienie stanowiskiem wyrażonym przez Zsolta Semjéna, w którym ten mówił o konieczności utworzenia autonomicznych węgierskich enklaw w krajach sąsiednich, podkreślając, że Węgry są dla Ukrainy ważnym partnerem. Zwrócono uwagę na konstruktywny charakter współpracy między obydwoma krajami.

Stąd też Ukraina oczekuje poszanowania suwerenności, integralności terytorialnej kraju oraz praw zawartych w konstytucji, od czego zależą dobrosąsiedzkie stosunki. Podkreślono, że spekulacje, jakie pojawiły się w wypowiedzi wicepremiera Węgier, nie służą interesom obydwu krajów i ich narodów. Kijów ma nadzieję, że słowa wicepremiera nie odpowiadają oficjalnemu stanowisku rządu w Budapeszcie.

W MSZ Ukrainy zwrócono uwagę na zagrożenie, jakie może wyniknąć z sięgnięcia po argument ochrony praw mniejszości narodowych „przez rosyjskich agresorów” do spotęgowania atmosfery podejrzeń i niedomówień. Ze swej strony władze ukraińskie zapewniły, że we współpracy z mniejszością węgierską poziom zabezpieczenia potrzeb kulturalnych, religijnych i oświatowych etnicznych Węgrów mieszkających na Ukrainie może służyć za przykład dla innych krajów regionu.

/eurointegration.com.ua, mukachevo.net/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!