Wiadomości

Irańskie media rządowe straszą, że rewolucja doprowadzi do rozpadu Iranu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Irańskie media rządowe grzmią, że skutkiem trwającej rewolucji może być rozpad Iranu i powstania na jego gruzach szeregu nowych państw. Wskazują przy tym, że centrum spisku przeciwko Iranowi znajduje się w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

Przypomnijmy, iż przez Iran od półtora miesiąca przelewa się fala protestów, który wybuchły po śmierci 22-letniej Kurdyjki, Mahsy Amini, która została aresztowana przez policję ds. moralności pod zarzutem nieobyczajnego ubioru. Po “przesłuchaniu” w stanie śpiączki trafiła do szpitala, gdzie zmarła, nie odzyskawszy przytomności.

Masowe protesty, które mają miejsca we wszystkich miastach Iranu, są brutalnie tłumione przez siły porządkowe. Śmierć poniosły już setki osób, a mimo to wciąż tysiące ludzi wychodzą na ulicy, wciąż dochodzi do strajków i demonstracji. W Beludżystanie protesty przeistoczyły się w zbrojne powstanie, a partyzanci kontrolują dziś znaczną część regionu.

W tym miejscu przypomnijmy, że Persowie stanowią niewiele ponad połowę mieszkańców kraju. Mniejszości narodowe zamieszkują zwarte terytoria, gdzie stanowią większość ludności. W południowo-wschodniej części kraju żyją Beludżowie, w południowo-zachodniej – Arabowie, na zachodzie – Kurdowie, a na północy – Turcy. Władze zaczęły straszyć, iż trwająca rewolucja może w konsekwencji doprowadzić do rozpadu Iranu. Tego typu groźby, oczywiście, mają odciągnąć młodych Persów od udziału w protestach.

Władze Iranu wskazują przy tym, iż protesty są podsycane z zagranicy, przy czym centrum ma się mieścić w stolicy Azerbejdżanu, Baku. W tym miejscu warto przypomnieć, że najliczniejszą mniejszość narodową stanowią Turcy, którzy zamieszkują przede wszystkim Południowy Azerbejdżan (graniczący z Azerbejdżanem i Turcją), a także Turkmeńską Sahrę (przy granicy z Turkmenistanem).

Czy rozpad Iranu jest realny? Jak najbardziej, wskazywaliśmy na taką ewentualność już dawno na łamach Magna Polonia i Mediów Narodowych:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!