Wiadomości

Iran uwolnił przetrzymywany od stycznia południowokoreański tankowiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ministerstwo spraw zagranicznych Korei Południowej poinformowało, że przetrzymywany od stycznia przez irańską Straż Rewolucyjną południowokoreański tankowiec został oswobodzony. Według Agencji Yonhap News, Statek opuścił irański port z kapitanem i 12 członkami załogi około godziny 6 rano czasu lokalnego.

Irańscy Strażnicy Rewolucji twierdzili, że ich abordaż (wykonany 4 stycznia bieżącego roku przy współdziałaniu szybkich jednostek nawodnych i śmigłowca) był pochodną oskarżeń o zanieczyszczanie środowiska przez MT Hankuk Chemi. Tankowiec płynął z Arabii Saudyjskiej (Jubail) do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Fujairah), a jego dwudziestoosobową załogę stanowiło pięciu Koreańczyków, jedenastu Birmańczyków, dwóch Indonezyjczyków i dwóch Wietnamczyków.

– Gdyby rzeczywiście chodziło o zanieczyszczenie morza, tak mówią irańskie media, to ze statkiem powinna się najpierw skontaktować straż przybrzeżna. Zamiast tego wysłano uzbrojonych żołnierzy, którzy oświadczyli załodze, że musi się poddać śledztwu – mówił w styczniu dyrektor zarządzający Taikun Shipping Lee Chun-hee.

Koreańska służba zagraniczna prowadziła od wielu tygodni rozmowy w sprawie oswobodzenia tankowca. Jednocześnie Seul wysłał do Cieśniny Ormuz w Zatoce Perskiej specjalny okręt wojskowy do zwalczania piractwa.

Władze w Teheranie warunkowały oswobodzenie załogi i tankowca, odmrożeniem 7 miliardów dolarów USA, które w związku z sankcjami USA zostały zablokowane w południowokoreańskich bankach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!