Wiadomości

Iran ściąga dodatkowe siły do Tebriz, stolicy Azerbejdżanu Wschodniego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sukcesy wojsk azerbejdżańskich w Górskim Karabachu wywołały żywe reakcje w sąsiednim Iranie, gdzie mieszka o co najmniej jedną trzecią więcej Azerów niż w Azerbejdżanie. W stolicy Azerbejdżanu Wschodniego, Tebriz, Azerowie tłumnie wyszli na ulice, by zademonstrować poparcie dla swych rodaków z północy. Doszło do starć z policją. Na twitterze pojawiły się też filmy wskazujące, iż zaniepokojone tym władze w Teheranie kierują do Tebriz dodatkowe siły wojska i policji.

W tym miejscu przypomnijmy, że północno zachodni Iran to tereny zamieszkałe w większości przez… Azerów. Co więcej, w Iranie mieszka o co najmniej jedną trzecią więcej Azerów niż w dawnej rosyjskiej / sowieckiej części Azerbejdżanu, która to stała się niepodległym państwem w wyniku rozpadu ZSRR. Dodajmy, że Azerbejdżan Irański to jeden z najgęściej zaludnionych regionów Iranu, obejmuje ostany: Azerbejdżan Wschodni, Azerbejdżan Zachodni, Ərdəbil i Zəncan.

Wczoraj do sieci trafił film ukazujący, jak wielką radość sprawiło irańskim Azerom pojawienie się żołnierzy azerbejdżańskim przy moście granicznym Khodaafarin.

Euforia irańskich Azerów po dotarciu wojsk azerbejdżańskich do mostu granicznego

Dziś z kolei pojawiły się doniesienia o demonstracjach w Irańskim Azerbejdżanie, przede wszystkim w Tebriz, największym azerbejdżańskim mieście Iranu, liczącym 1,4 miliona mieszkańców. Doszło do starć z policją, która użyła plastikowych kul do rozproszenia demonstrantów. Władze w Teheranie w pośpiechu ściągają do Tebriz dodatkowe siły wojska i policji.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!