Wiadomości

Euforia irańskich Azerów po dotarciu wojsk azerbejdżańskich do mostu granicznego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po zdobyciu dziś nad ranem miasta Fuzuli wojska azerbejdżańskie wznowiły natarcie wzdłuż granicy z Iranem. Pojawienie się żołnierzy azerbejdżańskich przy moście Khodaafarin, łączącym Górski Karabach z Iranem, wywołało euforię po drugiej stronie granicy.

W tym miejscu przypomnijmy, że północno zachodni Iran to tereny zamieszkałe w większości przez… Azerów. Co więcej, w Iranie mieszka o co najmniej jedną trzecią więcej Azerów niż w dawnej rosyjskiej / sowieckiej części Azerbejdżanu, która to stała się niepodległym państwem w wyniku rozpadu ZSRR.

Reakcja irańskich Azerów na to, co dzieje się w Górskim Karabachu, z pewnością winna niepokoić władze w Teheranie…

Dodajmy, że Azerbejdżan Irański to jeden z najgęściej zaludnionych regionów Iranu, obejmuje ostany: Azerbejdżan Wschodni, Azerbejdżan Zachodni, Ərdəbil i Zəncan.

Armia azerbejdżańska, która w pierwszym tygodniu operacji nacierała przede wszystkim wzdłuż granicy z Iranem, po zdobyciu południowej części regionu Fuzuli oraz sporej części regionu Cəbrayıl zwróciła się na północ, uderzając w kierunku Hadrutu, po zdobyciu którego nadal prowadziła natarcie w kierunku północnym, ale także północno wschodnim, posuwając się w kierunku miasta Fuzuli.

W niezwykle trudnym położeniu znalazło się zgrupowanie wojsk ormiańskich w rejonie Fuzuli, a w szczególności na południe od tego miasta, któremu to groziło odcięcie od sił głównych, tym bardziej że nacierające od wschodu jednostki azerbejdżańskie, które 12 października zdobyły wieś Merdinli, poczyniły dalsze postępy, a 14 października patrole azerbejdżańskie widziane były u samych przedmieść Fuzuli, na północ od miasta.

– Azerbejdżąńska armia zdobyła miasto Füzuli oraz wioski Qoçəhmədli, Çimən, Cuvarlı, Pirəhmədli, Musabəyli, İşıqlı i Dədəli w regionie (powiecie) Füzuli – poinformował na twitterze prezydent Azerbejdżanu İlham Əliyev.

Armia azerbejdżańska zdobyła miasto Fuzuli

Fuzuli jest trzecim miastem powiatowym zdobytym przez armię azerbejdżańską w toku rozpoczętej 27 września operacji wojskowej (wcześniej zdobyto Cəbrayıl i Hadrut). Wydaje się przy tym, że jednostki ormiańskie z rejonu Fuzuli i z obszaru na południe od tego miasta, którym groziło odcięcie od sił głównych, wycofały się z zagrożonego terenu:


Sytuacja na froncie dziś rano

Po zdobyciu Fuzuli i okolicznych wiosek, armia azerbejdżańska wznowiła natarcie wzdłuż granicy z Iranem, docierając do wspomnianego mostu Khodaafarin, a być może nawet i dalej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!