Wiadomości

Iran przyznał, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Iran ogłosił w sobotę, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie „ludzkiego błędu”. W katastrofie zginęło 176 osób.

Opublikowany komunikat armii irańskiej głosi, że samolot ukraiński znalazł się blisko „ważnych obiektów wojskowych” Strażników Rewolucji Islamskiej i został omyłkowo wzięty za „wrogi”.

Komunikat podkreśla, że irańskie siły zbrojne znajdowały się „na najwyższym poziomie gotowości” w związku z napięciem w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

„W tych warunkach z powodu błędu ludzkiego, w nieintencjonalny sposób, samolot został trafiony” – stwierdza komunikat. W komunikacie znalazły się słowa ubolewania za tragedię oraz zapewnienie, że odpowiednie systemy zostaną zmodyfikowane aby zapobiec podobnym „pomyłkom” w przyszłości.

Podkreślono, że osoby odpowiedzialne za tragedię zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Wcześniej Iran wielokrotnie odrzucał wysuwane pod jego adresem oskarżenia, iż ponosi odpowiedzialność za tragedię.

„To jest smutny dzień” – napisał szef irańskiej dyplomacji na Twitterze. „Ze wstępnych wniosków z dochodzenia prowadzonego przez siły zbrojne wynika, że do katastrofy doprowadził ludzki błąd, spowodowany awanturnictwem USA” – dodał Javad Zarif.

Szef irańskiej dyplomacji wyraził też ubolewanie i oficjalnie przeprosił rodziny zabitych oraz narody, z których pochodziły ofiary.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!