Wiadomości

IPN zarzucił amerykańskiemu kongresmenowi „zakłamywanie zbrodni Adolfa Hitlera”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Instytut Pamięci Narodowej zarzucił demokratycznemu kongresmenowi Steve’owi Cohenowi „zakłamywanie zbrodni Adolfa Hitlera”. Instytut przypomniał, że Polska była pierwszym krajem, który zbrojnie przeciwstawił się Rzeszy Niemieckiej.

Oświadczenie IPN jest reakcją na wypowiedź Steve’a Cohena, który w stacji CNN przypisał Polsce winę za niemieckie obozy koncentracyjne. IPN wskazał, że ignorancja historyczna i względnie zła wola takich ludzi jest obelgą dla wszystkich ofiar niemieckiej okupacji.

Wiceprezes IPN, dr Mateusz Szpytma, przypomniał, że ofiarami zbrodniczej polityki nazistowskich Niemiec były m.in. miliony polskich obywateli.

– To żenujące, że trzeba mówić o tym, że Auschwitz-Birkenau i inne obozy koncentracyjne oraz obozy zagłady były budowane przez Niemców i to oni są wyłącznie za nie odpowiedzialni. Niemcy są odpowiedzialne za miliony Żydów, Polaków, jeńców sowieckich i osób innych narodowości, którzy zostali tam zamordowani. (…) To wymaga stanowczej reakcji – podkreślił dr Mateusz Szpytma.

/Radio Maryja, fot. BLOOMBERG NEWS/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!