Gospodarka Świat Wiadomości

Indie próbują obejść zachodnie sankcje nałożone na Rosję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal 300godpodarka.pl Indie sprawdzają możliwości wprowadzenia mechanizmu płatności w rupiach w handlu z Rosją, aby złagodzić skutki zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę.

Indyjscy urzędnicy obawiają się, że wraz z zaostrzeniem sankcji mogą zostać przerwane dostawy nawozów z Rosji, co zagraża ogromnemu indyjskiemu sektorowi rolnemu – poinformowały Agencję Reutera źródła rządowe i bankowe.

Indie co prawda wezwały do zaprzestania przemocy na Ukrainie, ale powstrzymały się od jednoznacznego potępienia Rosji.

Urzędnicy indyjscy powiedzieli Agencji Reutera, że Indie chcą nakłonić rosyjskie banki i firmy do otwarcia rachunków w kilku indyjskich bankach państwowych w celu rozliczania transakcji handlowych.

Wartość eksportu Rosji do Indii w 2021 roku wyniosła 6,9 mld dolarów. Złożyły się na to głównie oleje mineralne, nawozy i surowiec diamentowy. Indie z kolei wyeksportowały do Rosji towary o wartości 3,33 mld dolarów w 2021 roku, głównie produkty farmaceutyczne, herbatę i kawę.

Rosja i Białoruś dostarcza prawie jedną trzecią całego indyjskiego zapotrzebowania na potas, jeden z podstawowych składników nawozów rolniczych. Jak pisze Reuters, przemysł indyjski wskazuje, że zastąpienie tych dostaw w obliczu rekordowo wysokich cen nawozów byłoby niewykonalne.

Co wy na to?

Źródło: 300gospodarka.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!