Wiadomości

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesza sesję parlamentu Katalonii, rząd wysyła tam wojsko

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziennik „El Pais” informuje, że hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił zaplanowaną na poniedziałek sesję parlamentu Katalonii, obawiając się, że podczas sesji proklamowana zostałaby niepodległość regionu.

Na poniedziałek zwołane zostało posiedzenie katalońskiego parlamentu i tego dnia wypowiedzieć się on ma na temat wyników referendum, które zostało przeprowadzone w minioną niedzielę:

9 października Katalonia ogłosi niepodległość?

Tymczasem dziennik „El Pais” informuje, że hiszpański Trybunał Konstytucyjny zawiesił zaplanowaną na poniedziałek sesję parlamentu Katalonii, obawiając się, że podczas sesji proklamowana zostałaby niepodległość regionu.

Jak poinformowały w czwartek hiszpańskie media, rząd Hiszpanii skierował do Katalonii dodatkowe siły wojskowe. Żołnierze mają wesprzeć logistycznie funkcjonariuszy policji i Gwardii Cywilnej wysłanych uprzednio do zablokowania referendum niepodległościowego w tym regionie.

Według mediów do Barcelony zostały skierowane dwa oddzielne konwoje liczące łącznie 20 ciężarówek. Jak podało źródło w ministerstwie obrony, ich zawartość stanowią m.in. łóżka, kuchnie polowe, żywność, ubrania oraz artykuły higieny osobistej.

„Konwoje wyjechały w środę wczesnym rankiem z koszar wojskowych w prowincji Saragossa. Ich zadaniem jest zapewnienie wsparcia logistycznego dla hiszpańskiej policji oraz Gwardii Cywilnej, które zostały (wcześniej) skierowane przez Madryt do zablokowania niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii” – ujawnił dziennik „El Confidencial”.

Według gazety skierowani do Katalonii żołnierze wiedzieli o swojej misji od blisko tygodnia, czekając na rozkaz wyjazdu. 

Niektórzy komentatorzy wskazują, że wysłanie wojska do Katalonii to element gry psychologicznej, mającej na celu zastraszenie regionalnego rządu i parlamentu przed spodziewanym w poniedziałek ogłoszeniem niepodległości.

Odnotowują, że w skład skierowanych do Barcelony konwojów wchodzą doświadczeni żołnierze, którzy w przeszłości brali udział w misjach prowadzonych w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, takich jak Afganistan, Irak, Bośnia i Hercegowina, Kosowo oraz Liban. 

Z informacji potwierdzonych przez resort obrony wynika, że we wtorek do Barcelony dotrą także trzy okręty hiszpańskiej marynarki wojennej. Według źródeł w Madrycie jednostki mają pojawić się w stolicy Katalonii w związku z odbywającym się tam między 11 a 15 października Międzynarodowym Salonem Nautycznym.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!