Europa Wiadomości

Hiszpania: Odłamki demontowanego kamiennego krzyża spadły na podziwiających to wydarzenie lewaków. Trzy osoby zostały ranne (VIDEO)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Potężny kamienny pomnik z krzyżem wyburzany przy śpiewie komunistycznej „Międzynarodówki” i pięści uniesione w górę na znak popierania idei rewolucyjnych – jeśli ktoś myślał, że takie zdarzenia nie dzieją się w Hiszpanii od zakończenia wojny domowej, to musi zweryfikować swój pogląd. Demontaż zabytkowego krzyża zamienił się w lewicową manifestację ideologiczną, lecz jednocześnie pokazał, że Pan Bóg nie pozwoli z siebie kpić.

Wydarzenie miało miejsce w pierwszych dniach lipca w baskijskiej miejscowości Larrabetzu. Likwidacja potężnego kamiennego obelisku z krzyżem została zarządzona przez Radę Miasta już z końcem kwietnia. Decyzja zapadła jednogłośnie. Krzyż na górze Gaztelumendi (gmina Larrabetzu) upamiętniał żołnierzy podległych generałowi Francisco Franco, którzy zginęli w ramach bitwy o Intxortas w roku 1937. Konstrukcja powstała w czasach rządów znienawidzonych dzisiaj w zlewaczałej Hiszpanii frankistów. Na miejscu dotychczasowego upamiętnienia żołnierzy prawicy Rada Miasta postanowiła umieścić tablicę odnoszącą się do walczących „o wolność” bojowników „przeciw faszyzmowi”.

Podczas demontażu pomnika z krzyżem, „z nieznanych powodów” obelisk spadł na inne miejsce niż planowali organizatorzy wydarzenia. Monument złamał się w taki sposób, że kamienne elementy spadły na obserwujących działania. Poważne obrażenia (w tym złamania kończyn) odniosły trzy osoby. Tylko najlżej ranna czwarta osoba (z obdarciami skóry) nie wymagała hospitalizacji.

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!