Europa Wiadomości

Hiszpania legalizuje tzw. eutanazję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia  portal pch24.pl Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, przyjął w czwartek rządowy projekt ustawy legalizującej eutanazję. Nowe prawo pozwoli na legalne dokonanie „wspomaganego samobójstwa” przez osoby nieuleczalnie chore, a także pacjentów cierpiących na ekstremalny ból fizyczny lub psychiczny.

Jak informują zachodnie media, za przyjęciem regulacji legalizującej eutanazję głosowało w 350-osobowym Kongresie aż 198 posłów. Wśród nich byli przede wszystkim reprezentujący obóz władzy – socjaliści, a także politycy koalicyjnego lewicowego bloku Unidas Podemos. Z kolei przeciwnych legalizacji eutanazji było 138 deputowanych.

Zgodnie z ustawą o poddanie się eutanazji będą mogły wnosić osoby nieuleczalnie chore, a także pacjenci cierpiący na ekstremalny ból fizyczny lub psychiczny.

W trakcie debaty przeciwnicy legalizacji eutanazji, głównie politycy Partii Ludowej i Vox, wskazywali, że projekt ustawy nie zapewnia ochrony najsłabszym obywatelom gwarancji należytego leczenia, ani opieki paliatywnej. Wskazywali też, że paradoksem legalizacji eutanazji jest fakt, że zostaje ona zatwierdzona w okresie pandemii koronawirusa, podczas której rząd oskarżany jest o „liczne zaniedbania prowadzące do zgonów pacjentów”.

„Prawo do eutanazji to porażka cywilizacji i zwycięstwo kultury śmierci” – mówił Santiago Abascal, lider partii Vox.

Socjalistyczni deputowani wskazywali tymczasem, że nowe prawo ma służyć „ograniczaniu cierpienia”, a także niesie ze sobą możliwość „godnej śmierci”.

Choć zatwierdzona przez Kongres ustawa trafi jeszcze do Senatu, to wiadomo już, że zwolennicy legalizacji eutanazji również w niższej izbie hiszpańskiego parlamentu mają zdecydowaną przewagę. Tym samym w najbliższych dniach lub tygodniach, hiszpańskie prawo zostanie „wzbogacone” o możliwość legalnego uśmiercania osób starszych lub nieuleczalnie chorych.

Eutanazja dotychczas była zalegalizowana jedynie w trzech państwach członkowskich Unii Europejskiej. Śmiercionośne prawo obowiązuje w Belgii, Holandii oraz Luksemburgu. Hiszpania będzie czwartym krajem z legalnym wspomaganym samobójstwem.

Cywilizacja śmierci ma się coraz lepiej.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!