Wiadomości

Handel fikcyjnymi fakturami przerwany, kolejne zatrzymania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Blisko 3000 tysiące pustych faktur na kwotę 37 mln zł wystawiły i nabyły osoby zatrzymane przez CBA. To kolejny łańcuszek przerwany przez Biuro w procederze handlu fikcyjnymi fakturami VAT.

Stołeczna delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzi wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie śledztwo dotyczące wystawiania i dystrybucji fikcyjnych faktur dających podstawę do uszczuplenia należności skarbowych.

Postępowanie zostało wszczęte o oparciu o materiały zgormadzone przez funkcjonariuszy CBA. W lutym i lipcu ubiegłego roku w ramach operacji specjalnych zatrzymano pięć osób na „gorącym uczynku” popełnienia przestępstwa związanego z powoływaniem się na wpływy w Urzędzie Celno – Skarbowym i pozytywne zakończenie kontroli celno-skarbowej w zamian za korzyść majątkową w kwocie 40 tys. zł oraz w związku z zakupem pustych faktur.

Nowe ustalenia agentów CBA i zgromadzone w sprawie dowody doprowadziły do zatrzymania pięciu osób, w tym Rafała G., Marcina W. Marka Cz., Dominikę R. – przedsiębiorców z Warszawy, Gdańska, Białegostoku i Sieradza oraz Joannę G. – prowadzącą Biuro Rachunkowe w Warszawie. Przeszukano także ich miejsca zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej oraz przechowywania dokumentacji księgowej.

Wszyscy w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie usłyszeli zarzuty wystawienia nierzetelnych faktur i ich użycia. Ustalenia śledczych wskazują, że uczestniczyli w procederze wystawiania fikcyjnych faktur na usługi z zakresu: obsługi komputera, szkolenia, doradztwo, koordynacja transportu, konsulting, analizy finansowe i szereg innych. Jak ustalono wytworzyli i użyli blisko 3000 faktur na kwotę ponad 37 mln zł.

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec trzech zatrzymanych. Wobec dwóch osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozór Policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

Trwają dalsze czynności w sprawie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!