Świat Wiadomości

Hakerzy włamali się na twitterowe konto premiera Indii i oznajmili, że… indyjski rząd rozdaje bitcoiny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl twitterowe konto premiera Indii, przejęte przez hakerów, ogłosiło światu, że indyjski rząd rozdaje bitcoiny. Cyfrowa młodzież ma uciechę, Twitter umywa ręce, a służby bezpieczeństwa Indii wszczęły śledztwo.

Hakerzy przejęli twitterowe konto premiera Indii. Na jego profilu umieścili oświadczenie, o tym że Indie przyjmują bitcoin za oficjalną walutę kraju. Ponadto w fałszywym wpisie znalazła się informacja o rzekomym zakupie przez indyjski rząd kryptowalut i “rozdawaniu ich mieszkańcom”. Ponadto hakerzy umieścili we wpisie link, a na koniec hasło: “Dziś nadchodzi przyszłość”.

Atak może mieć związek z nieprzychylną polityką rządu Indii wobec alternatywnego środka płatniczego. Władze w New Delhi zapowiedziały drastyczne regulacje, zakazujące posiadania i obrotu cyfrowymi walutami, ale potem te zapowiedzi złagodziły.

Narendra Modi w zeszłym miesiącu osobiście ostrzegał: “Kryptowaluty, bitcoin na przykład. To ważne, byśmy sprawili, aby nie trafiały w niewłaściwe ręce psując naszą młodzież”. Wczoraj premier wziął udział w wirtualnym szczycie z udziałem prezydenta Joe Bidena, na którym apelował, by światowe rządy uczyniły wszystko, by nowe technologie, w tym cyfrowe waluty, “wzmacniały, a nie godziły w demokrację”.

Po ataku władze Indii zapewniły, że konto zostało przejęte na chwilę. Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacji podały, że państwowy system szybkiego reagowania komputerowego wszczyna energiczne śledztwo w sprawie przejęcia konta i wkrótce przedstawi wyniki dochodzenia.

To już drugie włamanie na konto szefa rządu Indii. Ponad rok temu pojawił się tam fałszywy apel o przekazywanie datków w postaci kryptowalut na rzecz fundacji do spraw epidemii.

Wcześniej, latem zeszłego roku, hakerzy umieścili podobne posty z likiem do wpłaty na kontach prezydenta Joe Bidena, jednego z jego poprzedników Baracka Obamy, miliarderów Billa Gatesa, Jeffa Bezosa, Elona Muska, Warrena Buffeta, rapera Kanye Westa i innych znanych postaci ze Stanów Zjednoczonych.

O ten atak oskarżono czterech młodzieńców. Jeden z nich, obecnie osiemnastoletni poszedł na ugodę z prokuratorem i ma spędzić trzy lata w więzieniu. Ujęty jako ostatni Brytyjczyk mieszkający z rodzicami w Hiszpanii niedawno został przewieziony do USA, gdzie postawiono mu zarzuty, związane również z inną sprawą, zagrożone karą 20 lat więzienia.

Autor: Michał Zieliński

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!