Europa Wiadomości Wiara

Katedra Notre Dame ma zostać odbudowana zgodnie z zasadami poprawności politycznej…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal pch24.pl fale krytyki wywołał we Francji wyciek medialny na temat projektu przebudowy wnętrza katedry Notre Dame. Jak alarmował  brytyjski The Daily Telegraph, diecezja paryska planuje stworzenie „poprawnego politycznie Disneylandu” w miejsce dawnej świetności i symbolicznej koncepcji gotyckiej świątyni. Donosy prasowe potwierdziła oficjalna informacja o zatwierdzeniu planów remontowych przez Narodową Komisję Dziedzictwa i Architektury.

Jako pierwszy sprawę opisał dziennik The Daily Telegraph. Dotarł do paryskiego architekta, Maurice Culota, który miał dostęp do projektu stworzonego przez kurię metropolitalną w Paryżu. Rozmówca gazety stwierdził, że we wnętrzu Notre Dame ma powstać „rodzaj parku rozrywki”. „Konfesjonały, ołtarze i klasyczne rzeźby zostaną zastąpione nowoczesnymi malowidłami ściennymi oraz nowymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi, aby stworzyć «emocjonalne przestrzenie»” – opisywał The Daily Telegraph.

W całkowicie przebudowanym wnętrzu gotyckiej katedry ma też powstać „ścieżka odkrywcza” obficie korzystająca ze źródeł inspiracji azjatyckich i afrykańskich. Ideowo nowy wystrój nie ma już wyrażać uniwersalnego kodu wiary katolickiej, lecz symbolikę „ekumeniczną” i być dostosowanym, jak potwierdziły władze archidiecezji, do osób „nie zawsze wywodzących się z kultury chrześcijańskiej” (jak powiedział ks. Gilles Drouin odpowiedzialny za projekt przebudowy). – To, co proponują zrobić Notre Dame, nigdy nie zostanie zrobione w opactwie Westminster lub Bazylice św. Piotra w Rzymie. To rodzaj parku rozrywki, bardzo infantylny i trywialny, biorąc pod uwagę wielkość tego miejsca – ocenił Maurice Culot.

Projekt całkowicie nowego zagospodarowania przestrzeni świątyni został zatwierdzony przez Narodową Komisję Dziedzictwa i Architektury. Co ciekawe, państwowa komisja zgłosiła zastrzeżenia, wykazując przy tym więcej przywiązania do konserwatywnej estetyki i symboliki, niż władze diecezjalne. Okazuje się bowiem, że strona kościelna nie zamierza oszczędzić nawet figur Świętych Pańskich, będących integralną częścią kaplic w Notre Dame. To wywołało sprzeciw francuskiej komisji, podobnie jak pomysł stworzenia montowanych w podłodze, przesuwanych i demontowanych ławek.

Przeciwko kontrowersyjnym planom archidiecezji paryskiej, wpisującym się w nurt kościelnej cancel culture, wystąpiło w publicznym proteście 105 przedstawicieli środowisk artystycznych, akademickich i  administracji związanej z kulturą. Sygnatariusze manifestu opublikowanego w magazynach „La Tribune de l’Art” i „Le Figaro” zwrócili uwagę, że przebudowa wnętrza jest co do zasady niekonieczna, ponieważ pożar w roku 2018 zniszczył zewnętrzną bryłę świątyni.

Jednocześnie przeciwnicy kurialnego projektu podkreślają, że po spaleniu katedry prywatni darczyńcy zebrali prawie miliard euro na jej odbudowę i jest to doskonała okazja, aby przywrócić dawną wspaniałość również wnętrzom, przy uszanowaniu dotychczasowej koncepcji, ostatecznie skodyfikowanej przez XIX-wiecznego konserwatora Eugène Viollet-le-Duca.

„Ale to, co dziś wyobraża sobie diecezja, niweczy koncepcję cierpliwie wypracowaną przez Viollet-le-Duca. Projekt przewiduje montaż wyjmowanych ławek, zmieniającego się w zależności od pory roku oświetlenia, projekcji wideo na ścianach itp. – innymi słowy tych samych modnych (a przez to już strasznie przestarzałych) «urządzeń mediacyjnych», które można znaleźć we wszystkich «immersyjnych» projektach kulturalnych, w których głupota często rywalizuje z kiczem” – czytamy w manifeście.

To się dzieje an naszych oczach…

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!