Świat Wiadomości

Haiti: Żołnierze ONZ są odpowiedzialni za gwałty na lokalnych kobietach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Żołnierze sił pokojowych ONZ biorący udział w misji stabilizacyjnej na Haiti (MINUSTAH) spłodzili setki dzieci w czasie pełnienia służby w siłach pokojowych – wynika z badania przeprowadzonego przez pracowników Uniwersytetu w Birmingham i Uniwersytetu w Ontario.

MINUSTAH to misja pokojowa ONZ działająca na Haiti do 2017 roku. Rozpoczęto ją 30 kwietnia 2004 na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1542. Celem misji było utrzymanie porządku i pomoc w przywracaniu instytucji demokratycznego państwa.

– misja pokojowa ONZ działająca na Haiti. Powstała 30 kwietnia 2004 na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1542. Jej celem jest utrzymanie porządku i pomoc w przywracaniu instytucji demokratycznego państwa w tym targanym konfliktami wewnętrznymi kraju.

Badacze przeprowadzili rozmowy z 2500 mieszkańcami Haiti na temat doświadczeń z obecnością żołnierzy sił pokojowych na wyspie. Wynika z nich, że ok. 265 z tych osób opowiedziało historie o żołnierzach sił pokojowych, którzy wdali się w romanse z mieszkankami Haiti i spłodzili z nimi dzieci. Większość żołnierzy miała płacić mieszkankom Haiti za seks i porzucać je po tym, gdy te informowały ich o ciąży.

Gdy sprawa zajścia kobiety w ciążę była nagłaśniania – żołnierz-ojciec dziecka często opuszczał Haiti – wynika z raportu.

W jednym przypadku mowa jest o 14-latce, która zaszła w ciążę za sprawą brazylijskiego żołnierza. Żołnierz miał jej obiecać, że pomoże jej z dzieckiem, ale potem opuścił kraj.

Nastolatka nie otrzymała żadnego wsparcia od niego, ani od ONZ czy Haiti i nie było jej stać na wysłanie syna, który ma teraz cztery lata, do przedszkola, po tym jak rodzina wyrzuciła ją z domu.

Niektóre ciąże miały być efektem gwałtów, jakich na mieszkankach Haiti dopuszczali się żołnierze.

Mieszkańcy Haiti opowiadają też, że niektóre kobiety wdawały się w romans z żołnierzami o jaśniejszej skórze, ponieważ dzieci z jasną skórą są “bardziej pożądane”.

– Przyjechali, spali z kobietami, zabierali przyjemność ze sobą, zostawiali im dzieci i dawali 500 gourdów (waluta Haiti, równowartość 5 dolarów) – powiedział jeden z mieszkańców kraju, z którym rozmawiali autorzy raportu.

– Codziennie słyszałem o kobietach, które skarżyły się na przemoc seksualną ze strony MINUSTAH. Zarażali je AIDS w wyniku przemocy seksualnej. Niektóre zachodziły w ciążę – mówił inny.

Raport pojawił się dwa lata po tym, jak “The Times” ujawnił, że organizacja Oxfam ukrywała przypadki wykorzystywania seksualnego mieszkanek Haiti przez jej pracowników w czasie udzielania krajowi pomocy po trzęsieniu ziemi z 2010 roku.

Co wy na to?

Źródło: rp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!