Polska Wiadomości

Gwiazdowski: „System kastowo-cechowy jest świetny, ale tylko dla kasty. Dla reszty jest fatalny”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Znany ekonomista, Robert Gwiazdowski postanowił skomentować najnowszy pomysł Prawa i Sprawiedliwości dotyczący projektu “apteka dla aptekarzy”.

O co chodzi? 7 kwietnia została uchwalona  nowelizacja prawa farmaceutycznego, na mocy której, prawo do otwierania nowych aptek będą mieli jedynie farmaceuci. Dodatkowo nowelizacja wprowadza wymóg  przypadania nie więcej niż jednej apteki, na 3 tysiące mieszkańców, oraz zakaz otwierania kolejnej apteki, która będzie znajdowała się bliżej niż 500 metrów, w stosunku do już istniejącej.

Prof. Robert Gwiazdowski powiedział, przy okazji komentowania absurdalnego pomysłu, że:

Adam Smith pisał kiedyś, że pewne rzeczy w państwie powinny być tak oczywiste jak w życiu rodzinnym, ale nie są, bo kupcy i przemysłowcy zawsze będą lobbować za korzystnymi dla siebie rozwiązaniami. Obawiam się zatem, że skoro udało się aptekarzom, pojawią się kolejne grupy. Ktoś znów przyjdzie do PiS i zacznie przekonywać, że w interesie narodu należy wprowadzić takie a nie inne regulacje.

Przy okazji skrytykował system klasowo-kastowy, który reguluje kto może, a kto nie może wykonywać dany zawód:

Uważam, że każdy człowiek ma prawo wybrać sobie dowolnego reprezentanta przed sądem. Każdy też powinien mieć możliwość prowadzenia apteki. System kastowo-cechowy jest świetny, ale tylko dla kasty. Dla całej reszty jest fatalny.

Profesor zauważył także, że jego zdaniem nowa ustawa spowoduje wzrost cen leków.

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!