Wiadomości

Gwałtowne zaostrzenie sytuacji w północnej Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W nocy 17/18 kwietnia w irackich regionach Metina, Zap i Avaşin-Basyan siły tureckie rozpoczęły operację „Pençe Kilit” przeciwko mającym tam swoje bazy oddziałom Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Dziś Turcy zostali zaatakowani przez oddziały PKK w północnej Syrii.

W nocy 17/18 kwietnia wojska tureckie przypuściły zmasowany atak lotniczy i artyleryjski (z użyciem haubic 155 mm Firtina i wielolufowych wyrzutni rakietowych), po czym do akcji wprowadzono oddziały komandosów, wspierane przez śmigłowce i drony uderzeniowe Bayraktar TB2.

Wojska tureckie rozpoczęły operację przeciwko PKK w północnym Iraku

Obecnie w zaatakowanych przez siły tureckie trwają zacięte walki. Tylko dziś śmierć poniosło trzech żołnierzy tureckich biorących udział w operacji „Pençe Kilit”. Straty po stronie Kurdów mają być kilka razy większe.

Aktywne działania przeciwko wojskom tureckim podjęły tymczasem oddziały kurdyjskie w Syrii. Tereny w północnej części prowincji Aleppo poddane zostały intensywnemu ostrzałowi. Doszło też w rejonie m. Mare do dwóch skutecznych ataków na tureckie pojazdy pancerne. W pierwszym ataku rannych zostało sześciu tureckich policjantów.

Kilka godzin później doszło do kolejnego ataku na turecki pojazd pancerny. Podobno jeden z żołnierzy tureckich nie żyje.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!