Wiadomości

USA zapowiadają “stosowną odpowiedź”, jeśli Chiny utworzą bazę wojskową na Wyspach Salomona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po wizycie amerykańskiej delegacji na Wyspach Salomona Biały Dom w opublikowanym komunikacie oznajmił, że USA stosownie odpowiedzą na ewentualne kroki Chin zmierzające do ustanowienia stałej obecności wojskowej w tym kraju.

“Delegacja podkreśliła, że gdyby podjęte zostały kroki, by ustanowić de facto stałą obecność wojskową (Chin), zdolności projekcji siły lub instalację wojskową, Stany Zjednoczone miałyby znaczące obawy i stosownie by na to odpowiedziały” — czytamy w oświadczeniu po spotkaniu delegacji USA z premierem Wysp Salomona Manassehem Sogavare.

Przypomnijmy, że Wyspy Salomona leżą nieopodal Nowej Gwinei. Premier Manasseh Sogavare zapewnia, że podpisana niedawno umowa z Chinami nie doprowadzi do utworzenia chińskiej bazy wojskowej i ma „tylko wewnętrzne zastosowanie”. Ale umowa zakłada m.in. możliwość wysłania przez Pekin sił w celu „pomocy w utrzymaniu porządku społecznego”, co wywołało poważne zaniepokojenie w krajach Zachodu, zwłaszcza w Australii i USA, które obawiają się poszerzenia chińskich wpływów w regionie. W czwartek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price zwracał uwagę, że niepokój budzą m.in. mgliste informacje na temat postanowień umowy.

Amerykańska delegacja pod kierownictwem koordynatora Rady Bezpieczeństwa Narodowego ds. Indo-Pacyfiku Kurta Campbella obiecała władzom Wysp Salomona przyspieszenie planów ponownego otwarcia ambasady USA, współpracę w usuwaniu niewybuchów, przysłanie okrętu szpitalnego Mercy, dodatkowe szczepionki oraz nowe inicjatywy w sprawie klimatu, zdrowia i związków między społeczeństwami.

/thedefensepost.com, wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!