Wiadomości

Gwałtowne starcia w Kijowie, są doniesienia o rannych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy wcześniej, dziś rano funkcjonariusze SBU wyłamali drzwi i wdarli się do mieszkania Micheiła Saakaszwili. Prokuratura Generalna Ukrainy zarzuca mu próbę dokonania przewrotu.

Zebrani przed domem, w którym mieszka Saakaszwili, jego zwolennicy zablokowali samochód, którym policja chce wywieźć byłego prezydenta Gruzji. Towarzyszą temu gwałtowne starcia demonstrantów z policją. Są już pierwsi ranni…

Przypomnijmy, że w Kijowie pod budynkiem Rady Najwyższej od 17 października trwa protest – rozłożono tam kilkadziesiąt namiotów polowych, do których dostęp zablokowany jest barykadami i zasiekami. Ochronę „miasteczka namiotowego”, zwanego też „obozem rewolucyjnym” stanowią oddziały samoobrony, których trzon stanowią weterani ATO z batalionu „Donbas”.

W ostatnich dniach policja przeprowadziła akcję aresztowań. Wśród aresztowanych są między innymi drugi po Siemienczence dowódca batalionu „Donbas”, Anatolij Winogrodskij, a także dowódca wspomnianej samoobrony „miasteczka namiotowego” – Ołeksandr Nowikow.

W niedzielę w Kijowie miała miejsce manifestacja inaugurująca akcję impeachmentu prezydenta Petra Poroszenki. Wzięło w niej udział co najmniej kilka tysięcy osób (organizatorzy mówią nawet o 20 tysiącach). Kolejna manifestacja zapowiedziana została na 10 grudnia.

Czytaj też:

SBU w domu Saakaszwilego, w Kijowie starcia demonstrantów z policją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!