Wiadomości

Groźna bakteria w mrożonkach – zmarło już dziewięć osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mrożona kukurydza jest prawdopodobnym źródłem zachorowań na listeriozę, które wystąpiły w pięciu europejskich krajach – informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Przypomina, że większość mrożonych warzyw należy przed jedzeniem ugotować.

Jak poinformował Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, bakteria spowodowała śmierć dziewięciu osób. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przygotowały informację na temat międzynarodowego ogniska listeriozy. Wynika z niej, że do 15 czerwca zarejestrowano 47 przypadków zakażenia bakterią. Choroba od 2015 roku została rozpoznana w Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

GIS w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej podaje, że listerioza jest rzadką, ale poważną chorobą wywoływaną przez bakterię Listeria monocytogenes. Jest ona groźna przede wszystkim dla osób o obniżonej odporności, starszych, kobiet w ciąży i niemowląt.

GIS zaznaczył, że przed spożyciem większości mrożonych warzyw, w tym słodkiej kukurydzy, należy najpierw je ugotować. Dotyczy to również sytuacji, kiedy mrożone warzywa są dodawane do sałatek, produktów typu smoothie czy dipów.

„Należy zawsze przygotowywać żywność zgodnie z instrukcją zawartą na etykiecie produktu” – podkreślił na stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!