Wiadomości

Szef CSU domaga się niezwłocznej deportacji migrantów, którym nie przyznano azylu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef MSW Niemiec i lider CSU Horst Seehofer ogłosił we wtorek w Berlinie swój kompleksowy plan uregulowania kwestii migracji. Doszło do tego w niecały tydzień po zawarciu porozumienia w tej sprawie między współrządzącymi CDU, CSU oraz SPD.

Seehofer zamierzał ujawnić swój plan na początku czerwca. Zawiesił jego ogłoszenie, gdy kanclerz Angela Merkel z CDU wyraziła obawy wobec jednostronnego, niekonsultowanego z innymi państwami UE odsyłania niektórych migrantów z niemieckiej granicy. Szef CSU wdał się w konflikt z Merkel, który zakończyło porozumienie między siostrzanymi chadeckimi ugrupowaniami CDU i CSU 2 lipca.

– Plan jest częścią zwrotu w sprawach azylowych; Niemcy tego pilnie potrzebują – stwierdził Seehofer. Podkreślił zarazem, że „nie jest to plan koalicyjny”.

Główny postulat 63-punktowej propozycji bawarskiego polityka to szybka deportacja osób, którym nie przyznano azylu w Niemczech. Odnosi się to zwłaszcza do migrantów, którzy złożyli już wniosek w tej sprawie w innym unijnym państwie lub mają kryminalną przeszłość.

W swoim planie Seehofer wezwał do działania mającego na celu zmniejszenie migracji wtórnej w granicach UE. Opowiedział się za ściślejszą kontrolą granic zewnętrznych Wspólnoty oraz zwiększeniem pomocy dla państw Afryki i Bilskiego Wschodu.

Szef MSW przyznał, że oczekuje „trudnych rozmów” z przedstawicielami pozostałych państw unijnych w sprawie umów o migracji z Niemcami, podkreślając jednocześnie, że wierzy w ich sukces. – Im mniej jest w stanie zrobić Europa, tym ważniejsze stają się państwowe środki – zaznaczył.

Jak wskazuje niemiecka prasa, w swoim planie Seehofer użył terminu „centra tranzytowe”, któremu sprzeciwiała się wcześniej współrządząca SPD. Lider CSU argumentował, że jego dokument datowany jest na 4 czerwca – jeszcze przed rozmowami z Merkel i SPD.

5 lipca przywódcy CDU, CSU i SPD porozumieli się w sprawie pakietu przeciwko nielegalnej migracji i zaostrzenia polityki azylowej. Uzgodniono m.in. przyspieszone postępowania azylowe oraz przygotowanie jeszcze w tym roku projektu ustawy imigracyjnej.

Wcześniej, 2 lipca, doszło do porozumienia w sprawie polityki migracyjnej między CDU i bawarską CSU, które zażegnało grożący upadkiem rządu spór tych ugrupowań. Przewiduje ono m.in. stworzenie centrów tranzytowych dla migrantów, odsyłanie poszukujących azylu na granicy austriacko-niemieckiej, jeżeli są oni zarejestrowani w innym państwie UE oraz umowę Berlina z Wiedniem w kwestii polityki migracyjnej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!