Felietony

W Betlejem dramatycznie spada liczba chrześcijan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Betlejem dramatycznie spada liczba chrześcijan. Wyznawcy Chrystusa emigrują w poszukiwaniu godnych warunków życia. Polityczna i ekonomiczna sytuacja miasta otoczonego przez izraelskich osadników sprawia, że liczba bezrobotnych i tonących w długach stale wzrasta.

– Sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej staje się dramatyczna, dlatego wybierają oni emigrację. Szczególnie trudna jest sytuacja w Betlejem – mówi Konrad Ciempka z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

– W samym Betlejem, gdzie kiedyś było 90 proc. chrześcijan, dziś jest ich jedynie 17 proc. populacji. Głównymi powodami tej sytuacji są przyczyny ekonomiczne oraz polityczne – zaznacza Konrad Ciempka.

Od lat trwa konflikt pomiędzy palestyńskimi muzułmanami a Izraelczykami. Zbrojne starcia pochłonęły już wiele ofiar. Konsekwencje tego konfliktu dotykają również chrześcijan, którzy są prześladowani i dyskryminowani. Coraz więcej chrześcijan traci pracę, a jeśli już ją mają, zarobki nie wystarczają na godziwe warunki życia. Izrael stopniowo odbiera chrześcijanom pola i gaje oliwne. Pozbawia ich dostępu do wody pitnej. Dzieci nie mogą regularnie chodzić do szkoły, często muszą pracować, aby pomóc w utrzymaniu rodziny.

Ze strony Izraela mnożą się akty upokarzania i ograniczania wolności chrześcijan. Chrześcijanie z Betlejem zostali ogrodzeni i odcięci od świata murem wysokim na 10 metrów. Na Zachodnim Brzegu Izraelczycy burzą cysterny z wodą pitną, które zostały wyremontowane przez Polaków. Według władz Izraela zostały postawione bezprawnie. Wyznawcy Chrystusa są zastraszani, a nawet wypędzani ze swoich własnych domów przez ekstremistów muzułmańskich.

– Możemy im pomóc na dwa sposoby. Duchowo, modląc się za nich oraz materialnie – dodaje Konrad Ciempka.

Aby pomóc tej garstce chrześcijan, która mieszka jeszcze w Ziemi Świętej, można kupić zrobione przez nich własnoręcznie wyroby z drewna oliwnego, jak np. krzyże czy różańce. Można je nabyć przez internet za pośrednictwem stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!