Wiadomości

Grecy wybierają dziś nowy parlament, do urn po raz pierwszy idą 17-latkowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawie dziesięć milionów osób uprawnionych do głosowania wybierze dziś nowy parlament. Walka o władzę toczy się głównie między rządzącą lewicową Syrizą a opozycyjną konserwatywną Nową Demokracją.

Po raz pierwszy do urn w Grecji pójdą 17-latkowie – po obniżeniu wieku wyborczego. Aby wziąć udział w głosowaniu wielu Greków pojechało do swoich rodzinnych miejscowości, często na odległe wyspy. Autobusy i promy były w tych dniach pełne.

Liderzy partii apelowali o udział w wyborach podkreślając, że liczy się każdy głos. „Idziemy głosować. Wierzymy, że będziemy mieć nowy rząd. Liczymy na lepszą przyszłość, bo ostatnie lata były dla nas trudne – mówili.

Zapowiada się wysoka frekwencja wyborcza. Grecy decydują bowiem, czy powierzą władzę ponownie lewicowej Syrizie czy centroprawicowej Nowej Demokracji. Te stronnictwa zajmują w sondażach dwa pierwsze miejsca.

Dalej ze sporą stratą plasują się socjalistyczny KINAL, partia komunistyczna KKE i neonazistowski Złoty Świt. Szansę na wejście do parlamentu mają też dwa niedawno utworzone ugrupowania: nacjonalistyczne prorosyjskie Greckie Rozwiązanie i skrajnie lewicowa MERA 25, którą założył były minister finansów w rządzie Aleksisa Tsiprasa, Janis Varufakis.

W wyborach nie startuje były koalicjant Syrizy – prawicowa partia Niezależni Grecy ani centroprawicowa Rzeka. Oba stronnictwa straciły na popularności po podpisaniu porozumienia ze Skopje w sprawie nazwy Macedonia.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o 18.00.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!