Wiadomości

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z rynku serię szczepionki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował w czwartek o wycofaniu z obrotu jednej serii szczepionki przeciwko durowi brzusznemu (Typhim Vi). Powodem wycofania jest stwierdzenie zanieczyszczeń w ampułkostrzykawkach.

Wycofanie dotyczy produktu leczniczego Typhim VI (Vaccinum febris typhoidis polysaccharidicum), roztworu do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce, numer serii N1H782V, data ważności 08.2019 r., podmiot odpowiedzialny Sanofi Pasteur SA Francja. W decyzji poinformowano, że w kilku ampułkostrzykawkach stwierdzono „zanieczyszczenia cząstkami widocznymi okiem nieuzbrojonym”.

Szczepionkę zaleca się w celu zapobiegania zakażeniu durem brzusznym u osób dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia, udających się w rejony endemiczne, oraz u osób, którym nie można podać szczepionki pełnokomórkowej.

Dur brzuszny jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie – pałeczki duru brzusznego (Salmonella typhi). Nazywany jest „chorobą brudnych rąk”, bo zachorowania szerzą się głównie przez wodę i żywność zanieczyszczone wydalinami zakażonych ludzi, nieprzestrzegających zasad higieny, oraz poprzez bezpośredni kontakt z nosicielami.

Objawy duru brzusznego obejmują: narastającą gorączkę, której towarzyszy ogólne osłabienie, ból głowy, zaparcia, wzdęcia, bezsenność, czasami biegunkę. Mogą wystąpić spowolnienie tętna, apatia, spowolnienie ruchowe, powiększenie wątroby i śledziony, kaszel. W przebiegu duru brzusznego może dojść do rozmaitych powikłań, takich jak zapalenie pęcherzyka żółciowego, uszkodzenie wątroby, zapalenie płuc, uszkodzenie mięśnia sercowego, zakrzepowe zapalenie żył, zapalenie dróg moczowych, zapalenie stawów i kości lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!