Wiadomości

Gigantyczna kara dla Google za faworyzowanie własnych usług

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francuski urząd ds. konkurencji poinformował, że ukarał firmę Google grzywną w wysokości 220 mln euro za faworyzowanie jej własnych usług w sektorze reklamy internetowej. To wynik postępowania ugodowego z amerykańskim gigantem.

„Urząd zauważył, że Google przyznał preferencyjne traktowanie swoim zastrzeżonym technologiom oferowanym pod marką Google Ad Manager” – podano w oświadczeniu.

Praktyki „spowodowały szkody konkurentom Google’a na rynku SSP (platformy, na których wydawcy sprzedają swoje powierzchnie reklamowe – red.) oraz wydawcom portali i aplikacji mobilnych”, w tym zwłaszcza wydawców prasy.

Poza sankcją finansową Google zobowiązał się rozwiązać problemy wskazane w dochodzeniu francuskiego urzędu antymonopolowego – podaje agencja AFP.

Google oświadczył, że po decyzji francuskiego urzędu będzie w najbliższych miesiącach testować zmiany w swoich usługach reklamowych online. Planuje wprowadzić te zmiany „na szerszą skalę, w tym niektóre globalnie” – poinformowała Agencja Reutera.

– To przełomowa decyzja, bo to pierwsza na świecie decyzja dotycząca zbadania złożonych algorytmicznych procesów sprzedażowych, dzięki którym działa reklama internetowa „display” (wyświetlana np. w formie bannerów reklamowych na stronach internetowych lub okienek pop-up – red.) – podkreśliła na konferencji prasowej prezes francuskiego urzędu ds. konkurencji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!