Wiadomości

Gersdorf wezwana przez Prokuratora Krajowego do złożenia wyjaśnień

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z końcem kwietnia mija kadencja I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf. Na 10 dni przed tym terminem Gersdorf postanowiła zawiesić Izbę Dyscyplinarną SN. Zdaniem Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego złamała ona zasadę trójpodziału władzy, uzurpując sobie kompetencje władzy wykonawczej, a nawet wyszła poza zakres postanowienia TSUE, na które się powoływała. Jak ustalił portal tvp.info, w związku z tą sytuacją Prokurator Krajowy zażądał od prof. Gersdorf pisemnych wyjaśnień w tej sprawie.

20 kwietnia br. pierwsza prezes SN pod pretekstem „wykonania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 8 kwietnia 2020 r. o zastosowaniu środków tymczasowych w sprawie C-791/19” wydała zarządzenie zawieszające działanie Izby Dyscyplinarnej. Chodzi o najbardziej znienawidzoną przez polityczną opozycję i część sędziów izbę w Sądzie Najwyższym.

„Uznaje się, że z dniem 8 kwietnia 2020 r. doszło do zawieszania praw Izby Dyscyplinarnej w zakresie przyjmowania do rozpoznania oraz do rozpoznawania spraw należących do właściwości tej Izby” – napisała w swoim zarządzeniu Małgorzata Gersdorf.

Dziś Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zażądał pisemnych wyjaśnień od I Prezes SN w związku z tym zarządzeniem – ustalił portal tvp.info. Jak wskazuje PK Święczkowski, Gersdorf nie jest uprawniona do wprowadzania zmian w sferze ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości, a jej zarządzenie zostało wydane bez podstawy prawnej, wbrew Konstytucji RP oraz zawiera zapisy sprzeczne z przepisami ustawy regulującej ustrój i funkcjonowanie SN.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!