Wiadomości

Gersdorf: Namawiałabym prezydenta, żeby nie podpisywać nowelizacji Kodeksu karnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Namawiałabym, żeby nie podpisywać nowelizacji Kodeksu karnego i złożyć weto – apeluje do prezydenta – na naszej antenie – pierwsza prezes Sądu Najwyższego.

W rozmowie z RMF FM Małgorzata Gersdorf skrytykowała tempo prac nad ustawą, która czeka teraz na decyzję Andrzeja Dudy.

– To wszystko – z punktu widzenia procedowania aktu prawnego – nie nadaje się do podpisu dla pana prezydenta – stwierdziła Gersdorf.

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego stwierdziła też w rozmowie z Patrykiem Michalskim, że parlamentarzyści pracowali nad ustawą „w sposób anormalny”.

Zwracała uwagę, że posłowie pominęli specjalny, wydłużony tryb kodeksowy, a senatorowie – choć nie powinni – na ostatnim etapie wprowadzili kilkadziesiąt znaczących poprawek.

– Myślę, że czuwając nad tym, żeby mieć jakąś pozycję w państwie jako obrony praworządności, pan prezydent zawetuje ten projekt- stwierdziła Małgorzata Gersdorf.

– Moje namowy nie mają żadnego wpływu na to co robi pan prezydent i jakie oceny wygłasza, a wręcz odwrotnie, więc może nie namawiam. To należy do kompetencji pana prezydenta – tak powiem – dodała.

O zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego apelował wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zdaniem RPO argumentami przemawiającymi za wetem są m.in.: zwykły tryb prac legislacyjnych nad nowelizacją, szybkie tempo prac, błędy i rozwiązania „jawnie sprzeczne” ze standardami praw człowieka i Europejską Konwencją Praw Człowieka, np. przepis wprowadzający karę dożywotniego więzienia bez możliwości przedterminowego zwolnienia.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!