Wiadomości

Gen. Skrzypczak wyjaśnia, co było kluczem w ukraińskiej operacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ukraińcy wygrali bitwę o Donbas – uważa gen. Waldemar Skrzypczak. Jego zdaniem kluczem w operacji na północy było dobre rozpoznanie. Twierdzi on, że “na dzień dzisiejszy Rosjanie przechodzą na całym froncie do obrony, nie są w stanie prowadzić operacji zaczepnych”

Bitwa o Izjum, która zaczęła się przełamującym uderzeniem w rejonie Bałakliji, zakończyła się spektakularnym sukcesem wojsk ukraińskich. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj:

Bitwa o Izjum

Po zwycięskim zakończeniu bitwy o Izjum wojska rosyjskie ruszyły w dwóch kierunkach – na północ i na wschód. Szczególnie szybkie postępy czynili Ukraińcy na kierunku północnym. Wojska rosyjskie otrzymały w związku z tym rozkaz wycofania się z całego obszaru leżącego na zachód od rzeki Oskoł. W rezultacie powierzchnia terytorium przejętego w ostatnich dniach przez wojska ukraińskie zwiększyła się do 8370 km2.

Równocześnie Ukraińcy próbują nacierać w kierunku wschodnim – na Lisiczańsk i Donieck. Wczoraj rosyjski kanał WarGonzo zamieścił w sieci film z ataku ukraińskich jednostek pancernych na Donieck. Czołgi miały zaatakować pozycje wojsk rosyjskich we wsi Pisky, która bezpośrednio graniczy z Donieckiem.

***

Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, powiedział w TVN24, że “kluczem w operacji na północy było dobre rozpoznanie”. – Ukraińcy zorientowali się, że część doborowych wojsk armii rosyjskiej, które atakowały od Iziumu na rejon Donbasu, zostały przesunięte na inne kierunki, gdzie Rosjanie uznali, że są potrzebne, szczególnie na kierunek chersoński – tłumaczył.

Według niego Rosjanie “uwierzyli w propagandę ukraińską, przesunęli pozycje obronne i obsadzili je zbieraniną, którą wyciągali z Ługańska, z Doniecka, i swoimi wojskami trzeciej i czwartej kategorii”.

– Ukraińcy to rozpoznali, dowiedzieli się od lokalsów (chodzi o miejscową ludność – red.), że to wojsko jest słabe, zdemoralizowane. Zorganizowali natarcie na dwóch wybranych kierunkach, przełamali płytką obronę, do 5 kilometrów, i weszli w przestrzeń operacyjną w dwóch kierunkach – na Kupiańsk i na kierunek Izium. Ukraińscy rozbili zgrupowanie uderzeniowe armii rosyjskiej, które od 3 kwietnia szturmowało Donbas – analizował generał.

Jak stwierdził, “w tym momencie Ukraińcy pozbawili Rosjan możliwości prowadzenia operacji zaczepnej, ataku na Donbas”. – Według mnie Ukraińcy wygrali bitwę o Donbas – ocenił Skrzypczak.

Pytany, czy jego zdaniem Rosjanie trwale stracili możliwości ofensywne na kierunku donbaskim, generał odparł, że “na dzień dzisiejszy Rosjanie przechodzą na całym froncie do obrony, nie są w stanie prowadzić operacji zaczepnych”. – Bitwę o Donbas definitywnie przegrali – dodał.

/TVN24, dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!