Wiadomości

Gen. Polko o obronie Mariupola: Ukraińcy zbudowali legendę, która dodaje im siły

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trwa proces składania broni przez załogę Azowstalu, ostatniego bastionu oporu sił ukraińskich w Mariupou. Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, że od 16 maja poddało się 959 ukraińskich żołnierzy. z czego 694 w ciągu ostatniej doby. Aleksandr Sładkow twierdzi, że w chwili kapitulacji załoga Azowstalu liczyła przeszło 2,5 tys. żołnierzy, z czego 804 to bojownicy pułku Azow.

– Z informacji, które docierają, to ewakuowani zostali żołnierze jednostek regularnych, a nie ci z pułku Azow, których Rosjanie znienawidzili. Patrząc historycznie, takie bohaterstwo zasługuje na szacunek nawet wrogów, tak jak było to podczas II wojny światowej, ale stronie rosyjskiej po tym, co już pokazali, w jaki sposób prowadzą działania, to rzeczywiście trudno oczekiwać uczciwości i szlachetności – powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl gen. Roman Polko.

– Jeżeli planowana wymiana jeńców zakończy się sukcesem, to może również pozostali obrońcy Azowstalu wyjdą z podziemi. Jednak sądzę, że w tej chwili jest czas oczekiwania, czy rzeczywiście próba ratowania obrońców Azowstalu się powiedzie. Mam nadzieję, że tak będzie. To jest też kwestia szacunku Rosjan do swoich własnych żołnierzy, bo to miałaby być wymiana jeńców – dodał były dowódca “Gromu”.

– Znaczenie miało to, że Ukraińcy bohatersko bronili się w Mariupolu, zbudowali kolejną legendę, która pewnie dodaje wielu obrońcom Ukrainy siły. Znaczenie strategiczne ma to, że Ukraina przejmuje w tej chwili inicjatywę, Zachód dostarcza jej sprzęt i wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku kolejnych tygodni Ukraina będzie jeszcze bardziej przejmować inicjatywę. W tej chwili to Rosja jest na fali opadającej, ponieważ jej zasoby się wyczerpały, w istocie nie ma znaczących sukcesów. Natomiast Putin, niestety przy pewnym wsparciu zwolenników pokoju za wszelką cenę, będzie dążył do zamrożenia konfliktu po to, by odbudować zdolności bojowe. Jeżeli ma dojść do pokoju, to nie na takiej zasadzie, że bandytę wynagradza się za to, co zrobił, tylko pokój powinien być na warunkach polegających na przywróceniu wszystkich zagarniętych obszarów z powrotem państwu ukraińskiemu. Jeśli na to nie będzie zgody, to jestem przekonany, że Ukraina przy konsekwentnym wsparciu Zachodu jest w stanie sama te tereny odzyskać. Myślę, że Putin też ma taką świadomość, iż grozi mu totalna klęska – stwierdził gen. Polko.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!